baner

Recenzja

Utopia, która ma problem

Łukasz Chmielewski recenzuje Inspektor Akane Tsunemori #02
6/10
Utopia, która ma problem
6/10
Futurystyczna utopia, w której system Sybilla określa predyspozycje ludzi do pracy i do zbrodni, a psychopassy kolorem informują o stanie umysłu, wydaje się mieć kilka ukrytych rys i pęknięć. O ile pierwszy tom serii „Inspektor Akane Tsunemori” w dużej mierze pokazywał świat i prezentował bohaterów, o tyle nad drugim zaczyna unosić się widmo antyutopii ukrytej pod hologramem.

Tytułowa bohaterka wdraża się do nowej pracy, a kolejnych spraw nie brakuje. Jednocześnie młoda inspektor próbuje odnaleźć się w relacjach zawodowych i ustalić hierarchię pomiędzy współpracownikami. Wątek docierania się i rozumienia drugiej osoby jest nie tylko odskocznią od, często brutalnych, śledztw, ale także patentem na swoiste dochodzenie wewnętrzne. Tsunemori czuje, że jej współpracownicy mają tajemnice i chce je poznać.

W drugim tomie jasne staje się, że wszystkie, nawet pozornie niezwiązane ze sobą epizody, jakoś się łączą. Zabójstwa zaczynają układać się pewien schemat, ale czytelnik ma świadomość, że to dopiero wycinek obrazka i jeszcze pojawią się nowe elementy. Takie budowania napięcia sprawdza się, ale sam sposób poprowadzenia fabuły, gdzie stawka jest co chwila podbijana, a bohaterowie rozmawiają o egzystencjalnych sprawach deklaratywnie, naiwnie lub literackimi cytatami, sprawia, że emocje opadają, a dramaty spłycają się. Młody metrykalnie czytelnik nie powinien jednak mocno odczuwać tego dysonansu. Nowe postacie, które pojawiają się w drugim tomie, zapowiadają się dość obiecująco, choć na razie sprawiają wrażenie dość jednowymiarowych.

Drugi tom wypada całkiem dobrze, nie zawodzi i daje nadzieję na ciekawą kontynuację. Coraz mocniej przeszkadza mi jednak uczucie, że jestem za stary na takie lektury. Trójkę jednak sprawdzę, bo mimo wszystko świat i śledztwo wciągają. Tak jak przy pierwszym tomie, tak i tym razem dodaj jeden do oceny, jeśli dorastałeś/aś razem z Demi Lovato i Justinem Bieberem. Jak nie znasz tych nazwisk odejmij jedno oczko.

Opublikowano:Inspektor Akane Tsunemori #02

Inspektor Akane Tsunemori #02

Scenariusz: Psycho-Pass Committee
Rysunki: Hikaru Miyoshi
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2017
Seria: Inspektor Akane Tsunemori
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-