baner

Recenzja

W sam raz na start

Tomasz Kleszcz recenzuje Flash #05: Lekcje historii
6/10
W sam raz na start
6/10
W ręce czytelnika trafia już piąte zbiorcze wydanie z perypetiami najszybszego człowieka na Ziemi. Za przygody Flasha ponownie odpowiada Brian Buccellato. Oferuje rozrywkę na podobnym poziomie, jak robił to do tej pory.

Na album składają się trzy zamknięte i dość różnorodne historie, tak więc nie ma konieczności sięgania po wcześniejsze odsłony. Na wstępie autor proponuje lekką, by nie powiedzieć infantylną historyjkę o początkach znajomości Flasha z Green Lanternem. W wyniku zbiegu okoliczności bohaterowie wpadają na siebie, a Zielona Latarnia w bardzo prosty (i oczywisty, ale nie wykorzystywany wcześniej w komiksie) sposób rozpoznaje tajną tożsamość odzianego w purpurowy trykot tajemniczego herosa. Aż dziw, że w podobny sposób do tej pory nie wydała się tożsamość Clarka Kenta, Robina czy wielu innych. Być może dlatego, że nie należy poruszać pewnych oczywistych kwestii, aby móc się dobrze bawić w świecie trykotów, a jedną z tych rzeczy zdecydowanie jest cud tajnych, nieodkrytych tożsamości. Ale to niuanse, które być może zaprzątają głowy starszych czytelników, tymczasem Flash to tytuł skierowany zdecydowanie do młodzieży w wieku szkolnym. Przyjemne dla oka, kojarzące się ze storyboardowym stylem, delikatne i dopracowane grafiki przygotował Sami Basri.

W drugim rozdziale poznajemy Spitfire. W dynamicznej i pełnej widowiskowych scen opowiastce, która wyszła spod pióra Christosa N. Gage'a żywiołowa antagonistka próbuje uciec, ale uciekanie przed Flashem jeszcze nikomu się nie udało, co bynajmniej nie zniechęca butnej uciekinierki w podejmowaniu rękawicy. Ciekawie prezentują się tutaj ilustracje Neila Googe'a, świetnie spisujące się w tej konwencji. Wyraziste postaci i cartoonowe zacięcie oraz żywa kolorystyka to elementy, które powinny się spodobać.

Po lekkostrawnej rozgrzewce przychodzi czas na główną historię, przybliżającą nam genezę postaci Barry'ego. I tutaj następuje zdecydowana zmiana klimatu. Fabuła skupia się wokół śledztwa. Barry, już jako kryminolog pracując nad jedną ze spraw, nieoczekiwanie trafia na trop, który może doprowadzić do odkrycia nowych dowodów w sprawie zamordowania jego matki. Przy okazji poznamy również relacje, jakie łączą go z ojcem oraz kapitanem Frye'em, Nowe informacje budują szerszy portret psychologiczny Barry'ego, czemu do tej pory nie poświęcano jakoś szczególnie dużo uwagi. W przedstawione wydarzenia zaangażowane są nadprzyrodzone siły, na szczęście do bohatera dołącza Deadman, posiadający spore umiejętności parapsychiczne, co oczywiście jest silnym wsparciem. Dla doświadczonych czytelników, którzy zdecydują się sięgnąć po ten tytuł, irytujące będzie zapewne wielokrotne wyjaśnianie i podsumowywanie podanych wcześniej informacji. Niemniej dla młodszych czytelników taki zabieg może być pomocny, więc ma swoje uzasadnienie.

Ilustracje wykonał Patrick Zricher, znany już z Suicide Squadu, gdzie radził sobie całkiem dobrze. Podobnie jak w przypadku historii, tak i tutaj następuje silny kontrast w prezentowanej estetyce w porównaniu do początkowych dwóch nowel. Artysta oferuje mroczny klimat, używa dużo czerni i ma dość chropowaty, ale oryginalny styl. Jego ilustracje bardzo dobrze wpisują się w nastrój opowieści.

Flash to dobrze zrealizowany komiks, który na pewno spodoba się młodym odbiorcom, którzy wyrośli już z kaczora Donalda i koniecznie chcieliby sięgnąć po coś z superbohaterami. Ładne ilustracje, proste, dynamiczne fabuły i przystępny język to silne atuty tej pozycji. Swoim klimatem przypomina ona podbijające w swoim czasie serca dziesiątek tysięcy czytelników komiksy lat 90., ale zrealizowana jest w profesjonalny, nowoczesny i znacznie mniej kiczowaty sposób. Czytelnicy szukający mocniejszych i bardziej poważnych doznań mogą sprawdzić, czy Flash obudzi w nich spragnione przygód dziecko. Dla czytelników z podstawówki komiks zasługuje na notę siedem. Dla wszystkich starszych na piątkę.

Opublikowano:Flash #05: Lekcje historii

Flash #05: Lekcje historii

Scenariusz: Brian Buccellato, Christos Gage
Rysunki: Patrick Zircher, Norm Rapmund, Brett Booth, Neil Googe, Agustin Padilla
Okładka: Pasqual Ferry
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2017
Seria: Flash, Nowe DC Comics
Tytuł oryginału: The Flash, Vol. 5: History Lessons
Rok wydania oryginału: 2015
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 144
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328119574
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

W sam raz na start W sam raz na start W sam raz na start

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-