baner

Recenzja

Wiedźma z sąsiedztwa

Łukasz Słoński recenzuje Hrabstwo Harrow #02: Siostry
7/10
Wiedźma z sąsiedztwa
7/10
Po dramatycznych wydarzeniach z poprzedniego tomu w hrabstwie Harrow zapanował względny spokój. Co ważniejsze, w tej odmienionej, przyjaznej rzeczywistości swoje miejsce odnajduje Emmy. Niestety, sielska atmosfera nie trwa zbyt długo...

W najnowszej odsłonie „Hrabstwa Harrow” twórcy skupili się na ukazaniu miejsca, w jakim żyje Emmy. Prezentują jej najbliższe otoczenie – z „niezliczonymi duchami” gnieżdżącymi się zarówno w okolicznych lasach, jak i samym miasteczku. Pokazują również, iż hrabstwo Harrow to także zwykli mieszkańcy starający się słuchać rad młodej, posiadającej niezwykłe zdolności bohaterki. Owa pomoc przyjmuje różne oblicza, polega choćby na mediacjach między ludźmi a niezwykłymi istotami. Próbująca pogodzić odmienne porządki Emmy stara się o zachowanie równowagi między oboma światami. Autorzy w ciekawy sposób przetwarzają motyw wioskowej wiedźmy, która w tym przypadku nie jest przygarbioną staruszką mieszkającą w rozpadającej się chatynce na obrzeżu miasteczka. Sielską atmosferę zrozumienia i pomocy zmienia niespodziewana wizyta, która sporo namiesza w życiu bohaterki, jak i w samym hrabstwie.

Tajemnicze pochodzenia Emmy zostaje rozwinięte poprzez wątek tytułowych sióstr. Do hrabstwa Harrow przyjeżdża Kammi – młoda dziewczyna wyglądająca identycznie jak Emmy. Z ich gorączkowych rozmów dowiadujemy się, że jest siostrą głównej bohaterki. Po początkowym zaskoczeniu obie dziewczyny zaczynają wspólnie spędzać czas, próbując nadrobić zaległe lata rozłąki. Z upływem dni okazuje się jednak, iż za przybyciem Kammi stoi ukryty plan. Pojawienie się wątku siostry oraz wspomnianego zaangażowania głównej bohaterki w bolączki mieszkańców nie zmieniło „Hrabstwa Harrow” w obyczajową historyjkę z prowincji. W dalszym ciągu jest to opowieść grozy, w której twórcy z powodzeniem korzystają z opracowanego w poprzednim tomie bestiariusza, łącząc go z małomiasteczkowym klimatem.

W „Siostrach” nastrój grozy tworzą przede wszystkim niesamowite rysunki Tylera Crooka, kreujące rzeczywistość zamieszkałą przez czające się w leśnych ostępach duchy. Wykorzystanie akwareli wpasowuje się nie tylko w przypadku ilustrowania potworów, ale także we fragmentach związanych z pogodą czy porami dnia. Jasne kolory poranka zostają przeciwstawione ilustracjom prezentującym burzową aurę. Na uwagę zasługuje również typografia, czy to w postaci onomatopei czy też tytułu komiksu skrzętnie wplecionego w rysunki. Również zróżnicowanie okładek, których różne koncepcje zostały zaprezentowane w materiałach dodatkowych, pokazuje zarówno warsztat, jak i wyobraźnię rysownika.

Drugi tom „Hrabstwa Harrow” to w dalszym ciągu wciągająca opowieść grozy, w której na pierwszym planie lokują się ilustracje Crooka. To właśnie malowane akwarelami kadry tworzą klimatyczne wiejskie otoczenie pełne przerażających istot. Dynamiczna fabuła „Sióstr” pozostawia natomiast pewien niedosyt. Można wręcz odczuć, iż scenarzysta chciał pośpiesznie zamknąć pewne wątki przed pracą nad kolejnymi przygodami Emmy. W dalszej mierze „Hrabstwo Harrow” pozostaje ciekawym i przepięknie zilustrowanym komiksem grozy w rustykalnym klimacie.

Opublikowano:Hrabstwo Harrow #02: Siostry

Hrabstwo Harrow #02: Siostry

Scenariusz: Cullen Bunn
Rysunki: Tyler Crook
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Hrabstwo Harrow
Tytuł oryginału: Harrow County
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 120
Cena: 55,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-87-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Wiedźma z sąsiedztwa Wiedźma z sąsiedztwa Wiedźma z sąsiedztwa

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-