Obaner

Recenzja

Tak dobrze jeszcze nie było

Tomasz Kleszcz recenzuje Guardians of the Galaxy. Strażnicy Galaktyki / All-New X-Men #01: Proces Jean Grey
8/10
Tak dobrze jeszcze nie było
8/10
Do tej pory seria Strażnicy Galaktyki, podobnie jak przygody X-Menów miała swoje lepsze i gorsze momenty, kołując wokół co najwyżej dobrego poziomu. Teraz ścieżki kosmicznych mścicieli oraz mutantów skrzyżowały się, dając w efekcie coś bardzo dobrego.

Jean Grey nie żyje, a wiążące się z nią zagrożenie przestało istnieć. Tak przynajmniej było do czasu, aż rudowłosa mutantka wraz z resztą pierwszej drużyny nie przeniosła się w czasie i nie pojawiła w aktualnym universum. Dark Phoenix, kosmiczna siła, która swego czasu przejęła kontrolę nad ciałem Jean Grey, spędza sen z powiek najpotężniejszemu członkowi Straży Imperialnej - Gladiatorowi. Dlatego podejmuje on działania prewencyjne i na Ziemi dochodzi do porwania. Ofiarą kidnapingu pada członkini X-Men. Wziąwszy pod uwagę fakt, że Gladiator zamierza wymierzyć najsurowszą z możliwych kar - śmierć - za czyny, których porwana przecież się nie dopuściła, jego działania nie mogą znaleźć jednogłośnego poparcia i pełnej aprobaty. A chociaż Ziemia to mała i niewiele znacząca planetka na mapie wszechświata, to echo tego wydarzenia rozejdzie się bardzo daleko. Oczywiście młodzi X-Meni nie posiadają mocy ani możliwości technicznych - te przyjdą dopiero z wiekiem i postępem - aby dotrzeć do układu zarządzanego przez Imperium Shi'ar. Na ich szczęście w sprawę angażują się Strażnicy Galaktyki...

Bendis napisał solidną i ciekawą historię, w której połączył elementy akcji oraz humoru z emocjonalnymi rozterkami młodych bohaterów w idealnych proporcjach. Głównymi postaciami rozgrywającego się dramatu kierują silne, dobrze wyeksponowane emocje, a co najważniejsze, nie wszystko jest idealnie czarno-białe, dzięki temu autor pozostawił czytelnikowi miejsce na wyciąganie własnych wniosków. Błyskotliwe dialogi oraz nieoczekiwani goście, którzy pojawią się w trakcie eskapady, potęgują pozytywne wrażenia, płynące z lektury. Jasna historia z wyraźnym początkiem, dobrze przedstawionym rozwinięciem i ciekawym zakończeniem po prostu cieszy i daje wytchnienie od zagmatwanych, chaotycznych i nad wyraz często nieprowadzących do celu fabuł, z jakimi czytelnik ma do od dłuższego czasu czynienia w tytułach z linii Marvel Now.

O ile historia wyprawy połączonych sił ziemskich i kosmicznych do Shi'ar jest bardzo dobra, o tyle tworzące ją ilustracje są wręcz rewelacyjne. Sara Pichelli, odpowiedzialna za przygody Strażników oraz Stuart Immonen, pracujący przy mutantach są w szczytowej formie. Artyści mają precyzyjny, czysty styl, pod względem technicznym bezbłędnie operują anatomią oraz perspektywą. Miejscami rozbudowana scenografia i spory natłok postaci przedstawione są w sposób bardzo czytelny. Również mimika bohaterów, choć momentami zbliżająca się do kreskówkowej, wspiera opowiadaną historię. Trzeba też, na równi z rysownikami, wymienić nazwisko kolorysty. Justin Ponsor, pracujący przy Strażnikach wprowadza doskonały klimat dzięki dobieranym przez siebie barwom i technice ich nakładania.

Połączone przygody Strażników oraz X-Menów mają wszystko, co potrzeba, by być porządnym superbohaterskim komiksem. Solidna historia, świetne dialogi, wyraźny konflikt oraz przekonujące motywy postaci składają się na dobrą fabułę. Wspaniałe ilustracje cieszą oko. Czegóż chcieć więcej?

Opublikowano:Guardians of the Galaxy. Strażnicy Galaktyki / All-New X-Men #01: Proces Jean Grey

Guardians of the Galaxy. Strażnicy Galaktyki / All-New X-Men #01: Proces Jean Grey

Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Sara Pichelli, Stuart Immonen, David Marquez
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2017
Seria: Guardians of the Galaxy. Strażnicy Galaktyki / All-New X-Men, Marvel Now
Tytuł oryginału: Guardians of the Galaxy/All-New X-Men: The Trial of Jean Grey
Rok wydania oryginału: 2015
Wydawca oryginału: Marvel
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 144
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tak dobrze jeszcze nie było Tak dobrze jeszcze nie było Tak dobrze jeszcze nie było

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-