baner

Recenzja

Niezwykła moc lalek

Krzysztof Tymczyński recenzuje Doll Star
8/10
Niezwykła moc lalek
8/10
Saho Fukudou to nowa uczennica w szkole. Od razu próbuje dostać się do grupy popularnych dzieciaków w placówce, co początkowo zresztą jej się udaje. Do jej klasy należy także Yugi Nonoka – stroniąca od ludzi klasowa dziwaczka, będąca ofiarą podłych żartów rówieśników i mająca bardzo dziwną więź z paskudnym pluszakiem, którego nieustannie nosi. Po jednym z kolejnych wybryków, Saho nie może już przechodzić obojętnie obok krzywdy dziewczyny, a ponieważ od samego początku czuje niedającą się opisać więź z Yugi, w końcu postanawia wbrew wszystkim się z nią zaprzyjaźnić. Nastolatka nie wie jednak, ze sprowadzi to na nią śmiertelne niebezpieczeństwo, które swoje podłoże będzie miało także w siłach pochodzących nie z tego świata.

Jeśli nie mieliście dotąd do czynienia ”Jednotomówkami Waneko”, warto wspomnieć o tym, że nie jest to typowa manga z tego wydawnictwa. ”Doll Star”, podobnie zresztą jak i wcześniejsze odsłony serii, publikowane są w powiększonym formacie, przypominającym bardziej standard wydawniczy Hanami. Omawiana dzisiaj pozycja liczy sobie dokładnie 400 stron i składają się na nią oryginalnie opublikowane dwa tomy. Jest zatem co czytać, a zaproponowana forma publikacji jest znacznie wygodniejsza niż przy standardowym formacie i do tego zaskakująco niedroga. ”Doll Star” bowiem kosztuje okładkowo raptem 27,99 zł, co jest kwotą niebywale atrakcyjną nawet i bez uwzględnienia rabatów, na jakie przecież możecie się natknąć.

Lecz o nie o formie wydania, a zawartości mangi powinien być ten tekst. Ta prezentuje się naprawdę zacnie. ”Doll Star” to dzieło Satomi Ran (scenariusz) oraz Maki Ebishi (rysunki). Ta pierwsza wykazała się nie tylko fajnym pomysłem, ale także brawurowo go zrealizowała. Manga już od samego początku posiada fantastyczny klimat, w który jako czytelnik od razu się wciągnąłem. Chociaż pierwsze strony ”Doll Star” próbują udawać typową, szkolną dramę, to jednak udział w tym wszystkim niepokojąco wyglądającego pluszaka, a także samo zachowanie Yugi daje niepokojące uczucie, że coś tu zdecydowanie jest nie tak. Gdy już przechodzimy do sedna, jest nawet jeszcze lepiej. Fabuła gęstnieje, komplikuje się, lecz nawet przez moment nie nuży i do samego końca śledzi się historię ze sporym zainteresowaniem. Zdecydowanie cieszy mnie fakt, że twórczynie nie poszły w niepotrzebny patos, przesadzone sceny, mnóstwo wybuchów, epatowanie przemocą i bryzganiem krwią czy też jakąś zdecydowanie zbyt dziwną relację między Saho oraz Yugi, a przyznam szczerze, że na to ostatnie przez dłuższy czas się po prostu zanosiło. Zamiast tego wszystkiego, ”Doll Star” fabularnie postawiło na rzucanie niedopowiedzeniami, swoistą kameralność opowiadanej historii. Obie główne bohaterki mangi są prowadzone z pomysłem i chociaż nie wymykają się one pewnym standardom, historia umiejętnie te niedociągnięcia przykryła. Z czasem poznajemy przyczyny dziwnego zachowania Yugi oraz jej związków z pluszowymi zabawkami i chociaż twórcy robią to w sposób wyważony i spokojny, co z pewnością nie każdemu może przypaść do gustu, mnie właśnie taka metoda urzekła i z tymi uczuciami przebrnąłem przez niemal cała lekturę.

Niemal, ponieważ końcówka ”Doll Star” delikatnie zaburzyła to dobre wrażenie, porażając dużą naiwnością części rozwiązań. Zupełnie tak, jakby twórczynie w pewnym momencie zauważyły, że zostało im raptem kilka stron i wszystko pokończyły na szybko oraz z dość nienaturalnie prezentującym się happy endem. Jest to jednak jedyny minus historii, która przez grubo ponad trzysta stron stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Jak w przypadku większości mang, z jakimi miałem do czynienia, także i tutaj nazwisko rysowniczki mogłoby zostać podmienione na dowolne inne i nie zauważyłbym błędu. ”Doll Star” graficznie prezentuje się ładnie, lecz nie jest to coś na tyle charakterystycznego, by Maki Ebishi na stałe wdarła się w poczet twórców, których prace rozpoznawałbym po jednym rzucie oka.

”Doll Star” to manga, która sprawiła, że na kolejne odsłony cyklu ”Jednotomówki Waneko” będę patrzeć znacznie przychylniejszym okiem. To fajnie poprowadzona, ciekawa i bardzo klimatyczna historia, która tylko na końcu zalicza mały spadek formy.

Opublikowano:Doll Star

Doll Star

Scenariusz: Ran Satomi
Rysunki: Ebishi Maki
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2017
Seria: Jednotomówki Waneko
Tytuł oryginału: Doll Star
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Cena: 27,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
ISBN: 9788380961975
Gatunek/tematyka: dramat, tajemnica, seinen, supernatural, psychologiczny.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-