reklama baner reklama
baner

Recenzja

Ku chwale Ojczyzny!

Karol Sus recenzuje Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 #05: Kocioł Falaise 1944 r.
8/10
Ku chwale Ojczyzny!
8/10
Instytut Pamięci Narodowej kojarzony jest przede wszystkim z opracowaniami historycznymi dotyczącymi dziejów najnowszych Polski, przede wszystkim czasów II wojny światowej oraz okresu Polskiej Republiki Ludowej. Na marginesie działalności tej jednostki państwowej zadomowiły się także komiksy historyczne, które z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom. Głównymi osobami odpowiedzialnymi za ten odcinek w IPN-ie są Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski, którzy specjalizują się w komiksach dla starszej młodzieży i dorosłych. Na całe szczęście Instytut nie zapomniał także o dzieciach i pod koniec 2015 roku ruszyła seria stworzona specjalnie dla nich. “Wojenna odyseja Antka Srebrnego” Tomasza Robaczewskiego (scenariusz) i Huberta Ronka (rysunki) wystartowała z ogromną pompą. Pierwsze cztery zeszyty, które ukazały się jednocześnie, można było bowiem kupić w imponującym zestawie zawierającym grę planszową, puzzle, naklejki, prasowanki i replikę odznaczenia polskich wojsk II wojny światowej.

Nieco ponad rok później do sprzedaży trafiły kolejne dwa zeszyty. Tym razem Antek Srebrny zostanie wysłany pod Falaise, a następnie weźmie udział w operacji „Market Garden”. Bohater nie jest jednak już znanym z wcześniejszych zeszytów w gorącej wodzie kąpanym młokosem. Antek zdecydowanie wydoroślał i zmężniał. Dobro ojczyzny nadal stawia na pierwszym miejscu i jest gotowy do ogromnych poświęceń, lecz zaczyna działać na zimno, co zostaje szybko dostrzeżone przez najwyższe dowództwo. Stąd też chłopak będzie miał przydzielane zadania specjalne, a jego domeną stanie się walka na tyłach wroga. Czy Antek poradzi sobie z tak nietypowym rodzajem służby?

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich albumach, komiksy Tomasza Robaczewskiego i Huberta Ronka to doskonała lekcja patriotyzmu dla dzieci szkół podstawowych. Antek i jego kompani prezentują nienaganne postawy, a jednocześnie są autentyczni w tym, co robią. Tak samo jak każdy młody człowiek czasem pożartują, czasem popsocą, a gdy trzeba będą śmiertelnie poważni. Komiksy z młodym żołnierzem w roli głównej mogą być także traktowane jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii. Bohaterowie biorą udział w wydarzeniach, które miały miejsce podczas zmagań z hitlerowskimi Niemcami oraz spotykają rzeczywiste postaci (Bernard Law Montgomery, Stanisław Sosabowski). Ponadto każdy z albumów zakończony jest krótką notką prezentującą dane zagadnienie i zilustrowaną licznymi zdjęciami z archiwów.

Jedyne zastrzeżenie, jakie można mieć do Robaczewskiego i Ronka, to zbyt szybkie rozgrywanie akcji. Widać wyraźnie pewne miejsca w komiksach, w których scenarzysta za wszelką cenę chciał (lub musiał?) skracać opowieść. Zabieg o tyle dziwny, że komiksy te wcale nie są przesadnie długie, zaledwie 38 stron, więc z powodzeniem można było rozplanować niektóre sceny nieco dłużej.

“Wojenna odyseja Antka Srebrnego” wyrasta na znakomitą serię, która godzi oczekiwania zarówno rodziców i nauczycieli, jaki i dzieci. Z jednej strony przekazuje ważne wartości oraz uczy historii najnowszej, z drugiej zaś nie zaniedbuje młodszych czytelników, prezentując ciekawą i niepozbawioną humoru fabułę.

Opublikowano:Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 #05: Kocioł Falaise 1944 r.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 #05: Kocioł Falaise 1944 r.

Scenariusz: Tomasz Robaczewski
Rysunki: Hubert Ronek
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2017
Seria: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 40
Cena: 12 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 9788380980693
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Ku chwale Ojczyzny! Ku chwale Ojczyzny! Ku chwale Ojczyzny!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-