reklama baner reklama

Nowe Teksty

Rewolucja na emeryturze
Zimiński o "Lone Sloane"
Wszyscy dybią na biednego trenera
Gierszewski o 3. tomie "Bekartów z Południa"
Więcej, ale nie lepiej
Kleszcz o 2. tomie "Anihilacji"
Epilog
Sławiński o 2. tomie "Hellboya w piekle"
Za stówę, za trzy - lipiec 2017
Chmielewski typuje lipcowe zakupy komiksów

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

Recenzja

Ku chwale Ojczyzny!

Karol Sus recenzuje Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 #05: Kocioł Falaise 1944 r.
8/10
Ku chwale Ojczyzny!
8/10
Instytut Pamięci Narodowej kojarzony jest przede wszystkim z opracowaniami historycznymi dotyczącymi dziejów najnowszych Polski, przede wszystkim czasów II wojny światowej oraz okresu Polskiej Republiki Ludowej. Na marginesie działalności tej jednostki państwowej zadomowiły się także komiksy historyczne, które z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom. Głównymi osobami odpowiedzialnymi za ten odcinek w IPN-ie są Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski, którzy specjalizują się w komiksach dla starszej młodzieży i dorosłych. Na całe szczęście Instytut nie zapomniał także o dzieciach i pod koniec 2015 roku ruszyła seria stworzona specjalnie dla nich. “Wojenna odyseja Antka Srebrnego” Tomasza Robaczewskiego (scenariusz) i Huberta Ronka (rysunki) wystartowała z ogromną pompą. Pierwsze cztery zeszyty, które ukazały się jednocześnie, można było bowiem kupić w imponującym zestawie zawierającym grę planszową, puzzle, naklejki, prasowanki i replikę odznaczenia polskich wojsk II wojny światowej.

Nieco ponad rok później do sprzedaży trafiły kolejne dwa zeszyty. Tym razem Antek Srebrny zostanie wysłany pod Falaise, a następnie weźmie udział w operacji „Market Garden”. Bohater nie jest jednak już znanym z wcześniejszych zeszytów w gorącej wodzie kąpanym młokosem. Antek zdecydowanie wydoroślał i zmężniał. Dobro ojczyzny nadal stawia na pierwszym miejscu i jest gotowy do ogromnych poświęceń, lecz zaczyna działać na zimno, co zostaje szybko dostrzeżone przez najwyższe dowództwo. Stąd też chłopak będzie miał przydzielane zadania specjalne, a jego domeną stanie się walka na tyłach wroga. Czy Antek poradzi sobie z tak nietypowym rodzajem służby?

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich albumach, komiksy Tomasza Robaczewskiego i Huberta Ronka to doskonała lekcja patriotyzmu dla dzieci szkół podstawowych. Antek i jego kompani prezentują nienaganne postawy, a jednocześnie są autentyczni w tym, co robią. Tak samo jak każdy młody człowiek czasem pożartują, czasem popsocą, a gdy trzeba będą śmiertelnie poważni. Komiksy z młodym żołnierzem w roli głównej mogą być także traktowane jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii. Bohaterowie biorą udział w wydarzeniach, które miały miejsce podczas zmagań z hitlerowskimi Niemcami oraz spotykają rzeczywiste postaci (Bernard Law Montgomery, Stanisław Sosabowski). Ponadto każdy z albumów zakończony jest krótką notką prezentującą dane zagadnienie i zilustrowaną licznymi zdjęciami z archiwów.

Jedyne zastrzeżenie, jakie można mieć do Robaczewskiego i Ronka, to zbyt szybkie rozgrywanie akcji. Widać wyraźnie pewne miejsca w komiksach, w których scenarzysta za wszelką cenę chciał (lub musiał?) skracać opowieść. Zabieg o tyle dziwny, że komiksy te wcale nie są przesadnie długie, zaledwie 38 stron, więc z powodzeniem można było rozplanować niektóre sceny nieco dłużej.

“Wojenna odyseja Antka Srebrnego” wyrasta na znakomitą serię, która godzi oczekiwania zarówno rodziców i nauczycieli, jaki i dzieci. Z jednej strony przekazuje ważne wartości oraz uczy historii najnowszej, z drugiej zaś nie zaniedbuje młodszych czytelników, prezentując ciekawą i niepozbawioną humoru fabułę.

Opublikowano:Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 #05: Kocioł Falaise 1944 r.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 #05: Kocioł Falaise 1944 r.

Scenariusz: Tomasz Robaczewski
Rysunki: Hubert Ronek
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2017
Seria: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 40
Cena: 12 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 9788380980693
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Ku chwale Ojczyzny! Ku chwale Ojczyzny! Ku chwale Ojczyzny!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-