baner

Recenzja

Witaj w świecie komiksów!

Karol Sus recenzuje Komiks na świecie i w Polsce
8/10
Witaj w świecie komiksów!
8/10
Teoretycy komiksu, badacze tego medium, a także zwykli fani, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat swojego hobby, raczej nie mają ostatnio powodów do narzekań. Ubiegły rok obrodził w książki o komiksie, zarówno te naukowe („Narracja w powieści graficznej”, „Komiks. Wokół warstwy wizualnej”, „Wprowadzenie do kognitywnej poetyki komiksu”, czy „Coś więcej, czegoś mniej. Poszukiwanie formuły powieści graficznej w komiksie 1832-2015”), biograficzne („Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych”), czy przeglądowe („Powieści graficzne. Leksykon”). Wszystkie te publikacje łączy jedna, zasadnicza cecha. Są skierowane do czytelników, którzy są przynajmniej dobrze w komiksie zorientowani i chcą jedynie swoją wiedzę poszerzać. Może nie dotyczy to w pełni wspomnianego leksykonu powieści graficznych, niemniej jednak, także i ta pozycja pisana jest przede wszystkim dla fanów. A co z tymi, którzy komiks dopiero odkrywają i poszukują prostego w odbiorze przewodnika po medium? Ci (choć nie tylko) powinni zwrócić uwagę na najnowszą książkę Michała Traczyka „Komiks na świecie i w Polsce” z wydawnictwa Dragon.

Cała idea książki zawiera się już w jej tytule. Znawca komiksu, jakim jest Michał Traczyk, na 160-ciu stronach przedstawia syntetyczną historię komiksu w ujęciu ogólnoświatowym, jak i z punktu widzenia rynku polskiego. Pierwsza część książki zaczyna się tym samym od pierwszych europejskich opowieści obrazkowych rodem z XIX wieku. Dalej autor przedstawia historię amerykańskiego paska gazetowego, narodziny superbohaterów i kryzys rynku amerykańskiego oraz rozkwit, a następnie wyjście z undergroundu komiksu niezależnego.

Część poświęcona Polsce natomiast ukazuje rozwój tego medium od początku XX wieku i gazetowe serie humorystyczne, aby następnie przedstawić zapaść komiksu doby wczesnego PRL-u. Wraz z odwilżą i powolnym przedostawaniem się wzorców zachodnich do Polski dotarł także komiks. Oczywiście nie mogło być mowy o ściąganiu wywrotowych treści z państw kapitalistycznych. Sam komiks jednak zaczął pojawiać się w obiegu, choćby za sprawą takich autorów jak Szarlota Pawel, Jerzy Wróblewski, Grzegorz Rosiński, Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko i Bogusław Polch. Otwarcie się rynku po upadku komunistycznego ustroju najpierw przyniosło prawdziwy zalew amerykańskiego mainstreamu, a następnie zapaść całego rynku. W swojej książce Traczyk prowadzi czytelnika aż do czasów współczesnych, kończąc opowieść na roku 2015 i optymistycznym spojrzeniem w przyszłość.

Oczywistym jest, że autor dokonuje w książce licznych skrótów. Nie sposób bowiem przedstawić tak bogatej historii gatunku w tak krótkiej publikacji. Udało się za to Traczykowi osiągnąć trudny kompromis pomiędzy syntezą, a wyczerpaniem tematu. Autor nie pomija praktycznie żadnego ważnego nazwiska czy dzieła, które wywarło duży wpływ na gatunek. Dotyczy to szczególnie części poświęconej polskiemu rynkowi. Do tej pory chyba nikt w tak kompleksowy sposób nie podszedł do historii rodzimego komiksu, ukazując całe jego bogactwo i przekrojowość (od przedwojennego paska, poprzez PRL, ziny, pierwsze konwenty i odrodzenie rynku do współczesnego komiksu dziecięcego). To właśnie dlatego „Komiks na świecie i w Polsce” jest doskonałym przewodnikiem dla początkujących i poszukujących fanów opowieści obrazkowych. To jedno wielkie kompendium najważniejszych nazwisk i dzieł komiksowych, zarówno światowych, jak i rodzimych.

Także starsi czytelnicy powinni w najnowszej pracy Traczyka znaleźć coś dla siebie, choć będą oni raczej jego książkę traktować w kategoriach ciekawostki i uzupełnienia wiedzy. A może także i ci odkryją jeszcze jeden zakątek komiksowego świata, o którym do tej pory nie mieli pojęcia?

Na plus zasługuje także jakość wydania (co w przypadku literatury komiksowej niestety nie jest powszechne). Gruby, kredowy papier doskonale ukazuje całego bogactwo komiksowego świata przedstawione na licznych przykładowych planszach. W ten sposób książka Traczyka to nie tylko historia gatunku, ale także swego rodzaju leksykon, przewodnik po komiksie. Dodatkowo orientację nowym czytelnikom ułatwia pogrubienie wszystkich tytułów komiksów i ich autorów, do których badacz się odwołuje. Pozwala to szybko i sprawnie stworzyć listę lektur obowiązkowych.

„Komiks na świecie i w Polsce” to ciekawa pozycja skierowana przede wszystkim do nowicjuszy chcących poszerzyć swoją wiedzę i odnaleźć w jednym miejscu bogactwo gatunku. Przystępny język i syntetyczne ujęcie tematu powalają na szybką lekturę, która nie przytłoczy teoretycznymi pojęciami czy mnóstwem nazwisk. Autor skupia się jedynie na tych najważniejszych, a i z tym założeniem lista komiksów, które wypada znać wydłuża się z każdym przewróceniem strony.

Opublikowano:Komiks na świecie i w Polsce

Komiks na świecie i w Polsce

Autor: Michał Traczyk
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2016
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 300x240 mm
Stron: 160
Cena: 69,95 zł
Wydawnictwo: Dragon
ISBN: 9788378870678
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-