baner

Recenzja

Zabawa i nauka

Krzysztof Tymczyński recenzuje Tymek i Mistrz. Tom 2
9/10
Zabawa i nauka
9/10
”Komiksowo” to nazwa dodatku do ”Gazety wyborczej”, który ukazywał się w niej między 2002 a 2004 rokiem. Byłem wówczas w wieku już młodzieńczym i jak sądzę zdecydowanie już powyżej widełek grupy docelowej, ale i tak z niecierpliwością wyczekiwałem każdej kolejnej odsłony. Nic mnie tak bowiem nie cieszyło, jak możliwość przeczytania kolejnej odsłony ”Tymka i Mistrza”. Wspomniałem o tym już przy okazji opiniowania poprzedniego tomu, ale wieść o publikacji przez Kulturę Gniewu wydań zbiorczych przygód tej dwójki wprawiła mnie w totalny zachwyt. I ten utrzymuje się do dzisiaj, a drugi tom komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka umiejętnie go podsyca.

W drugim tomie autorzy kontynuują obraną i sprawdzoną już ścieżkę. Dlatego też czytelnik otrzymuje kolejną porcję krótkich historyjek, w których nasi bohaterowie stawiają czoła kolejnym problemom, ale czasem także i zajmują się kompletnie przyziemnymi sprawami. Wraca więc wiecznie zakłopotany król, ponownie niecne plany tworzyć będzie zły Psuj i jego niezbyt rozgarnięty pomocnik Popsuj. Znów będziemy świadkami budowania niezwykłych maszyn, a także rzucania najróżniejszych czarów. Wszystko to zaś okraszone będzie zabawnymi dialogami, sprytną grą słów oraz przyniesie nam sporo frajdy i co najważniejsze, także i nauki.

To właśnie zawsze najbardziej podobało mi się w ”Tymku i Mistrzu”. Twórcom udawało się niemal cały czas utrzymywać wysoką formę opowiadanych przez siebie historii, powolutku rozwijać pisanych przez siebie bohaterów, a także wszystko przedstawić w przystępnej formie, która bawi teraz tak samo jak ponad dekadę temu. Oczywiście można zarzucić Skarżyskiemu i Leśniakowi kilka wad: że scenariusz momentami jakby słabszy, żarty się powtarzają i z czasem przestają bawić czy też że rysunki czasem wyraźnie były tworzone w pośpiechu, ale tego typu epizodów jest w drugim tomie zbiorczym niezwykle mało. Zresztą naprawdę trudno oczekiwać, by cykl, który powstawał w tak morderczym tempie, był nieustannie na jednym, bardzo wysokim poziomie.

Wiem, że trzynaście lat to relatywnie niewiele, ale ”Tymek i Mistrz” zupełnie się nie postarzeli i mam wrażenie, że ich przygody dzisiejszą młodzież bawić oraz uczyć będą tak samo mocno jak niegdyś moje pokolenie i młodsze. Może i nawet nieco bardziej. Odnoszę bowiem wrażenie, że w obecnych czasach, gdy powszechne jest zubażanie języka, czasem znacznie przesadzone skracanie wyrazów (wiecie, że już nawet ”ok” jest niejednokrotnie zapisywane jako ”k”?) i wprowadzanie licznych anglicyzmów, wszechobecne zabawy słowne, przypominające w pomysłowy sposób liczne powiedzenia i przysłowia, mogą mieć wartość nie do przecenienia. Równie dużą wartość ma sięganie po postacie z naszych rodzimych mitów i legend, co moim zdaniem zawsze jest w cenie.

Inną sprawą jest to, że forma wydania Kultury Gniewu, do której jak zwykle nie można się przyczepić. Dzięki temu, komiks ten jest nie lada gratką także dla osób, które przy przygodach Mistrza i jego rezolutnego ucznia spędzały niegdyś niejedno popołudnie. Komiks rewelacyjnie prezentuje się na półce (informacja dla komiksowych pedantów: tak, obrazek na grzbiecie pasuje do tomu pierwszego), a przy tym nie musimy się obawiać, że nasze pociechy szybko go ”zużyją”. Kultura Gniewu dała nam, osobom podchodzących do tej serii z ogromną nostalgią, ”Tymka i Mistrza” w formie, która spełnia oczekiwania wszystkich osób, chcących godnego upamiętnienia tego cyklu.

Właściwie nie ma co tu się więcej rozpisywać. Druga odsłona zbiorcza ”Tymka i Mistrza” to kolejna, rewelacyjna pozycja z Krótkich Gatek. I to zarówno dla młodszego czytelnika jak i tego, który do serii tej powrócił po latach oczekiwania na tego typu wydanie. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na finałową odsłonę, gdzie pojawi się także materiał premierowy. Ja już wprost nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że Wy oraz Wasze pociechy dołączycie do mnie i wspólnie będziemy wyczekiwać kolejnego tomu.

Opublikowano:Tymek i Mistrz. Tom 2

Tymek i Mistrz. Tom 2

Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Lew Leśniak
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Listopad 2016
Seria: Tymek i Mistrz, Krótkie Gatki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 165 × 235 mm
Stron: 152
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-50-5
W styczniu 2019 i 2020 roku komiks miał dodruk.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Zabawa i nauka Zabawa i nauka Zabawa i nauka

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-