Obaner

Recenzja

Wyprawa do egzotycznych krain

Tomasz Kleszcz recenzuje Anihilacja #01
7/10
Wyprawa do egzotycznych krain
7/10
Utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie rynku na superbohaterskie opowieści umożliwia wprowadzanie nowych, eksperymentalnych tytułów. Lider w tej branży nie zwalnia, dostarczając czytelnikom tym razem "Anihilacji". Warto zwrócić uwagę na tą pozycję, zwłaszcza jeśli ktoś czuje przesyt eksploatowanymi bez litości czołowymi członkami mścicieli czy mutantów.

Album zaczyna się występem wciąż dość egzotycznej na naszym rynku postaci, mianowicie zielonego Draxa Niszczyciela. Statek więzienny, którym był przewożony wraz z kilkoma innymi nieprzyjaznymi typami uległ awarii i rozbił się na Ziemi. W trakcie lektury czterech pierwszych zeszytów poznajemy bohatera oraz... Cammi, jedenastolatkę, która będzie miała dość istotny wpływ na fabułę.

Opowieść z Draxem i nastolatką to tylko wstęp mający za zadanie przedstawić te postaci czytelnikowi. Anihilus i jego armia dopiero teraz wkraczają na scenę, robiąc to w widowiskowy sposób. Czytelnicy sięgający pamięcią do lat 90. pamiętają zapewne postać Novy, choćby z serii MegaMarvel. Dla młodszych odbiorców może być to bardzo ciekawy powiew świeżości. Korpus Nova, którego malutkim trybikiem jest Ziemianin Richard Rider zostaje prawie doszczętnie zniszczony przez niezliczoną armadę Anihilusa. Prawie, ponieważ Xandariański Wszechumysł, stanowiący serce i umysł Korpusu znajduje schronienie w ciele jedynego ocalałego, Richardsa, dając mu przeogromną moc. W ten sposób trzeci członek drużyny wkracza z impetem na arenę, a akcja nabiera prawdziwego tempa. W albumie spotkamy też typowego przedstawiciela superhero, będzie nim Quasar. Postać tak pozytywnie skonstruowana, że trudno jej nie polubić.

"Anihilacja" wizualnie prezentuje bardzo dobrze. Nad albumem, który otrzymujemy pracowało trzech artystów. Każdy z nich charakteryzuje się ciekawym, oryginalnym stylem. Pierwsze cztery zeszyty, składające się na rozdział Drax Niszczyciel zilustrował Mitch Breitweiser – we współpracy z kolorystą Brianem Reberem - i można śmiało powiedzieć, że jest to komiksowa ekstraklasa. Doskonała anatomia, ciekawa scenografia oraz oryginalna technika powinny spodobać się każdemu miłośnikowi dobrej ilustracji. Sceny z natarcia armii Anihiliacji przygotował Scott Collins, który nie miał prostego zadania, ale poradził sobie doskonale. Plansze zawierają przytłaczającą ilość elementów, pomimo uproszczonej kreski, jaką rysownik się posługuje, przywodzącą na myśl... Incala. Album zamykają cztery zeszyty, składające się na rozdział Nova, zilustrowany przez Keva Walkera. Ilustracje tego rysownika są przejrzyste, dynamiczne i bardzo łatwe w odbiorze. Za kolory odpowiada ponownie Brian Reber i robi to naprawdę dobrze.

Chociaż niektóre wątki przedstawione w komiksie są nadmiernie rozciągnięte i miejscami przegadane – zwłaszcza te poświęcone Novie, za które odpowiadają scenarzyści Abnett oraz Lanning, a fabuła nie obyła się bez drobnych zabiegów łatających, to całość jest interesująca i wciągająca. Dobrze skonstruowane postaci umożliwiają lepsze wczucie się w klimat, dzięki czemu historia nie jest kolejną nawalanką, w której występują kolorowi, ale płascy herosi. Egzotyczne, rzadko spotykane istoty oraz mniej popularni herosi ze świata Marvela to przyjemna i odświeżająca odmiana. Album uzupełniony jest również o karty postaci występujących w przedstawionej historii, co jest świetnym zabiegiem, umożliwiającym w łatwy sposób ogarnięcie przedstawionego świata nawet przez całkowicie początkującego czytelnika bez konieczności sięgania do zewnętrznych źródeł. Bardzo dobry poziom ilustracji podnosi przyjemność odbioru. Anihilacja to dobrze napisana i świetnie narysowana opowieść rozrywkowa, zapełniona nietuzinkowymi postaciami i nie wymagająca znajomości dodatkowych zeszytów, rozrzuconych gdzieś po świecie. Dobra rzecz nie tylko dla fanów peleryn, warto sięgnąć.

Opublikowano:



Anihilacja #01

Anihilacja #01

Scenariusz: Keith Giffen, Dan Abnett, Andy Lanning
Rysunki: Scott Kolins, Mitchell Breitweiser, Ariel Olivetti, Kev Walker
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2017
Seria: Anihilacja, Marvel Classic
Tytuł oryginału: Annihilation
Rok wydania oryginału: 2007
Wydawca oryginału: Marvel
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 256
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328118539
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Wyprawa do egzotycznych krain Wyprawa do egzotycznych krain Wyprawa do egzotycznych krain

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-