baner

Recenzja

Hiszpański czarny humor

Karol Sus recenzuje Zonzo
6/10
Hiszpański czarny humor
6/10
Z czarnym humorem jest jak z kotami, albo się go uwielbia albo nienawidzi, nie ma stanów pośrednich. Kontrowersyjne żarty, oparte często na wykpiwaniu politycznej poprawności, mniejszości i ogólnie przyjętego dobrego smaku, raczej nie pozostawiają odbiorców obojętnymi. I mimo że coraz częściej zamykamy się w klatce konwenansów i politycznej poprawności, nie brak zwolenników żartów często ocierających się o kicz i makabrę. Najlepszym tego dowodem jest popularność profilu facebookowego Joana Cornella'i, którego profil obserwuje prawie 4,5 miliona internatów na całym świecie. Po plansze hiszpańskiego rysownika sięga Timof i cisi wspólnicy, publikując jego zbiór żartów zatytułowany „Zonzo”.

Joan Cornella tworzy krótkie, w ogromnej większości jednoplanszowe, historyjki oparte na czarnym humorze, grotesce i zaskakujących pointach. Czy jest to humor wysokich lotów? Nie. Czy jest to humor, który zaprezentowałbyś przy rodzinnym obiedzie? Zdecydowanie nie. Czy są to opowieści w sam raz do opowiadania jako zabawne anegdotki przyszłej teściowej? Absolutnie, pod żadnym pozorem nie. A mimo to cieszą się ogromną popularnością. Dlaczego? Cornella zrywa z autocenzurą naszego społeczeństwa i wypowiada na głos to, co część z nas skrycie myśli. Że cała ta polityczna poprawność to jedna wielka ściema.

Oczywiście nie jest to komiks dla każdego. Trzeba brać pod uwagę, że większość z plansz stworzonych przez autora może razić swoim brakiem smaku, drastycznością czy zwyczajną głupotą. Przed lekturą „Zonzo” koniecznie trzeba porzucić w kąt konwenanse, przekonania, uprzedzenia i cały ten społeczny bagaż XXI wieku. Tylko wtedy będzie możliwe podejście do komiksu Cornella'i z odpowiednim dystansem. Choć trudno tu jednocześnie mówić o czerpaniu przyjemności z lektury.

Przed pisaniem niniejszej recenzji wciąż powtarzałem sobie pytanie, komu ten album polecać? I wcale nie zbliżałem się do jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszym sposobem będzie przetestowanie radosnej (proszę zwrócić uwagę, wszystkie postaci w komiksach Hiszpana są uśmiechnięte!) twórczości Joana Cornella'i na własnej skórze. Na wspomnianym w pierwszym akapicie profilu facebookowym autor udostępnia większość swoich komiksów za darmo. Część z nich nawet w postaci animowanych gifów. Kto wytrzyma, niech sięga po album!

Opublikowano:Zonzo

Zonzo

Scenariusz: Joan Cornella
Rysunki: Joan Cornella
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2016
Tytuł oryginału: Zonzo
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 165 x 230 mm
Stron: 56
Cena: 42 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-17-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Hiszpański czarny humor Hiszpański czarny humor Hiszpański czarny humor

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-