Obaner

Recenzja

Piorun przemówił potężnym głosem

Tomasz Kleszcz recenzuje Thor Gromowładny #02: Boża bomba
8/10
Piorun przemówił potężnym głosem
8/10
Napisana z rozmachem i pomysłem oraz świetnie narysowana pierwsza część rozplanowanej na jedenaście zeszytów historii Thora pozostawiła czytelników z apetytem na więcej. Jak scenarzyście udało się spełnić pokładane w nim oczekiwania?

Na opustoszałej, pozbawionej rodzimego życia planecie od dziewięciu stuleci trwa praca. Uciemiężeni bogowie, pod nadzorem czarnych berserkerów pracują dla Gorra bogobójcy, budując dla niego bombę. Nie jest to zwykła bomba, lecz coś, co przyćmi swoim rozmachem większość z najbardziej epickich i wymyślnych zagrożeń, z jakim do tej pory od początku powstania mierzył się świat herosów Marvela. To tutaj, na tej wyschniętej i jałowej planecie dojdzie do starcia, w którym aż trzech bogów piorunów użyje wszystkich swoich sił i umiejętności, by stawić czoło Gorrowi, śmiertelnikowi, który postanowił zabić wszystkich bogów.

Album otwiera retrospekcja. Czytelnicy dowiedzą się z niej w końcu, kim jest Gorr i jakim sposobem posiadł swoją moc. Jako ogniwo spajające całą opowieść i stanowiące epizod wyjaśniający motywy niebłahej przecież postaci trzeba otwarcie powiedzieć, że jest to najsłabszy rozdział, zarówno fabularnie jak i graficznie. Tragedia, jaka dotknęła Gorra, w ludzkim wymiarze na pewno ogromna, jest przedstawiona mało przekonująco. Do tego biorąc pod uwagę historię ludzkości, pełną wojen, niewyobrażalnych cierpień oraz ludzi, którzy wyszli cało ze znacznie gorszych i trudniejszych sytuacji niż Gorr, i mimo wszystko potrafili się pogodzić ze swoim losem, ta tragedia nie poruszy wystarczająco, przez co Gorr traci na swojej mocy przekonywania jako postać do tej pory mająca niebagatelny wpływ na odbiór treści.
Ten pojedynczy zeszyt zilustrował Butch Guice, który - choć stażem znacznie starszy od Esada - warsztatowo niestety pozostaje dość daleko w tyle.

To w zasadzie tyle minusów. Na całą resztę albumu składają się epickie walki, soczysty język oraz dość poetyckie, pasujące klimatem do historii narracje, które wprowadzają nastrój odpowiedni do przebywania w świecie, w którym bogowie, a ściślej mówiąc Thorowie muszą odbyć swój najtrudniejszy jak do tej pory pojedynek. Gorr zostanie pokonany, co do tego chyba nikt nie miał wątpliwości. Jednak żaden z bogów piorunów nie był w stanie tego dokonać, a pomoc nadeszła z najbardziej nieoczekiwanej strony. I dobrze się stało, inaczej całość sprowadzałaby się po prosty do bitki, degradując umiejętnie budowaną przez wszystkie zeszyty atmosferę do typowego minimum.

Graficznie album jest przepiękny. Esad mistrzowsko opanował warsztat, ma swój oryginalny, rozpoznawalny styl. Świetnie oddana muskulatura oraz anatomia postaci Thorów sprawiają, że wyglądają oni naprawdę mocarnie. Równie dobrze prezentują się jednak wszystkie elementy, na które składa się komiks - kadrowanie, sceneria, projekty broni czy zbroi. Okładki, które wyglądają jeszcze lepiej niż plansze utwierdzają czytelnika w przekonaniu, że ma do czynienia z artystą z najwyższej półki. Thor nie mógłby chyba wyglądać lepiej.

Druga odsłona Gromowładnego podtrzymuje poziom i należy prawdopodobnie do najlepszych serii Marvel Now, wydawanych obecnie w Polsce. Minusy oczywiście są, ale raczej nie powinny czytelnikom spędzać snu z powiek. Obowiązkowa pozycja do kolekcji dla wszystkich miłośników Marvela, superbohaterów, ale nie tylko. Każdy fan obrazkowych opowieści powinien zapoznać się z tym, co Aaron i Ribic mają do zaoferowania.

Opublikowano:Thor Gromowładny #02: Boża bomba

Thor Gromowładny #02: Boża bomba

Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Esad Ribic, Butch Guice
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2016
Seria: Thor Gromowładny, Marvel Now
Tytuł oryginału: Thor: God of Thunder Volume 2: Godbomb
Rok wydania oryginału: 2014
Wydawca oryginału: Marvel
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 132
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116740
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Piorun przemówił potężnym głosem Piorun przemówił potężnym głosem Piorun przemówił potężnym głosem

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-