reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Piękny finał dobrej serii
Sławiński o "Czarny Młot #04: Era Zagłady. Część 2"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

Baśnie Starej Republiki

Przemysław Pawełek recenzuje Star Wars Legendy #09: Opowieści Jedi: Dawni rycerze
5/10
Baśnie Starej Republiki
5/10
Sceny przedstawione w sadze George'a Lucasa - jak wiemy - rozegrały się dawno, dawno temu, w bardzo odległej galaktyce. Jego wszechświat ma jednak też własną odległą historię, nomen omen, legendy i podania. Seria o dawnych rycerzach cofa się w odległe epoki, o niemal cztery tysiące lat przed filmową sagą. Przedstawiona tu era to czas ekspansji Starej Republiki - wciąż rozwijają się techniki pozwalające na szybkie międzygwiezdne podróże, ale Jedi mają swój już status, który będzie im towarzyszył przez tysiąclecia. To wojownicy, myśliciele i dyplomaci, często niezawodni w przypadku rozstrzygania lokalnych, planetarnych konfliktów, a o przygodach kilku spośród nich opowiada niniejszy komiks.

Problemem nowego albumu ze świata Gwiezdnych Wojen wydaje mi się fakt, że sama historia rozgrywająca się dawno-DAWNO-temu przedstawiona została w niemal równie leciwy sposób. Scenarzysta Tom Veitch postawił tu na niedzisiejsze podejście do narracji zarówno w formie, jak i w treści. Fabuła prowadzona jest przez wszechwiedzącego narratora, który opowiada nam historię. Veitch jako autor nie popisał się tu zanadto, większość niuansów opowieści wciskając w ramki nie tyle uzupełniające, co prowadzące fabułę w momentach, gdy nie może sobie pozwolić na wykładające kawę na ławę dialogi. Specyficzny jest też styl, którym się przy tym posługuje - pełen egzaltacji, przez co pasuje do konwencji baśni o czasach dawno minionych, ale jest jednocześnie nader ciężkostrawny.

Tak jak nie jest majstersztykiem sposób opowiedzenia tej w sumie dość prostej i momentami ostro naciąganej historii, tak samo co nieco do życzenia pozostawia strona wizualna. Nieźle wypadają tu rysunki, nieco staroszkolne i pozbawione finezji, ale też sprawnie ciągnące tę część historii, którą scenarzysta postanowił zostawić grafikom. Efekt osłabiają jednak płaskie kolory o dość ograniczonej i mało wyrazistej tonacji.

"Opowieści Jedi: Dawni rycerze" to - podobnie jak większość albumów wydawanych w serii 'Legendy' - komiks głównie dla fanów uniwersum wykreowanego przez Lucasa. Nie porażają zbytnio grafiką, prosta fabuła graniczy momentami z banałem, a narrator momentami jest wręcz nachalny ze swoimi komentarzami do opisywanych scen. Jednocześnie - to zaproszenie do zapomnianego świata złotego wieku Starej Republiki, jego uwarunkowań politycznych i technologicznych. Jako taki komiks pozwala poznać antyczną epokę lubianego świata, przez co przyczynił się do powstania serii cenionych gier "Knights of the Old Republic". Fani Rozszerzonego Wszechświata gwiezdnej sagi odnajdą tu kolejny, antyczny element układanki tworzącej wymyślone uniwersum. Osoby, które darzą Gwiezdne Wojny umiarkowaną estymą, mogą jednak w trakcie lektury nieco zgrzytać zębami, a możliwe, że przydarzy się to i tym oddanym fanom.

Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Star Wars Legendy #09: Opowieści Jedi: Dawni rycerze

Star Wars Legendy #09: Opowieści Jedi: Dawni rycerze

Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2016
Seria: Star Wars Legendy
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 170x260 mm
Stron: 132
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Baśnie Starej Republiki Baśnie Starej Republiki Baśnie Starej Republiki

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-