baner

Recenzja

Drugie starcie w Gotham

Maciej Gierszewski recenzuje Gotham Central #02: Klauni i szaleńcy
8/10
Drugie starcie w Gotham
8/10
W komiksach, których akcja rozgrywa się w Gotham City, to zwykle Batman rozwiązuje skomplikowane zagadki kryminalne i ostatecznie ratuje miasto oraz niczego nieświadomych mieszkańców przed kolejnym atakiem jakiegoś porąbanego szaleńca. W pozycji „Gotham Central”, która wyszła spod ręki panów Brubakera i Rucki, jest zgoła inaczej. W wykreowanej przez scenarzystów rzeczywistości, to policjanci Wydziału Poważnych Przestępstw ścigają pomylonych przestępców, zabezpieczają ślady i prowadzą drobiazgowe śledztwa. A sam Człowiek-Nietoperz jest cieniem, który szybko przemyka w ciemnym zaułku.

W drugim tomie o tytule „Klauni i szaleńcy” zamieszczono cztery fabuły. Pierwsza i ostatnia są dziełem Eda Brubakera, a dwie środkowe napisał on wspólnie w Gregiem Rucką. W opowieści „Marzenia i wiara” czytelnik poznaje bliżej Stacy - recepcjonistkę i cywilną pracownicę posterunku, która jako jedyna ma prawo obsługiwać (włączać) Bat-Sygnał. Stacy dzieli się z czytelnikami także pewną, osobistą fantazją związaną z Mrocznym Rycerzem. Kolejna historia traktuje o bezpośrednim starciu funkcjonariuszy i detektywów WPP z najgroźniejszym szaleńcem miasta - z Jokerem, który tuż przed świętami Bożego Narodzenia terroryzuje Gotham i grozi zdetonowaniem bomby. Policjanci muszą odkryć, gdzie została ukryta. Kolejna, która nosi tytuł: „Życie jest pełne rozczarowań”, dostajemy popis świetnej policyjnej roboty.

Każda z fabuł, przedstawionych skrótowo powyżej, niesie ze sobą coś widowiskowego, intrygującego i zarazem wciągającego. Osobiście najbardziej mi się podoba ostatnia historia o tytule „Nierozwiązane”, której chodzi o śledztwo sprzed kilkunastu lat dotyczące masakry drużyny futbolowej. Wówczas sprawę prowadził Harvey Bullock, który musiał odłożyć ją ad acta, ale nigdy o niej nie zapomniał. Dlatego, gdy nagle wypływają nowe dowody stary, emerytowany detektyw znów wkracza na scenę. Jak wspomniałem za scenariusz odpowiada Brubaker, który trafnie sportretował (i ożywił!) Bullocka. Nie zdradzę pewnie za dużo, gdy napiszę, że emerytowany policjant niezbyt chętnie trzyma się litery prawa…

Seria „Gotham Central” to w dużej mierze koncertowe dzieło Michaela Larka. Rysownik genialnie oddaje klimat opowieści. Sportretowana przez niego rzeczywistość jest brudna, chłodna i niesympatyczna. Mimo wyraźnego uproszczenia w przedstawieniu postaci czytelnik nie ma wątpliwości, co czują poszczególni bohaterzy. Na osobną uwagę i pochwałę zasługuje robota Lee Loughridge’a - kolorysty, który zastosował stonowane barwy i uproszczoną paletę.

Album „Klauni i szaleńcy” prezentuje się bardzo dobrze. Nawet lepiej niż jedynka, ponieważ czytelnik już zna bohaterów. Wie, że nie może się spodziewać żadnego superhero, a raczej kameralnych opowieści, w których w centrum wydarzeń stoją pracownicy Wydziału Poważnych Przestępstw. Dla fanów tylko i wyłącznie „trykotów” recenzowana pozycja może wydawać się nieciekawa. Nic bardziej mylnego! Polecam każdemu.

Opublikowano:



Gotham Central #02: Klauni i szaleńcy

Gotham Central #02: Klauni i szaleńcy

Scenariusz: Ed Brubaker, Greg Rucka
Rysunki: Michael Lark
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Seria: Gotham Central
Tytuł oryginału: Gotham Central, Book 2: Jokers and Madmen
Rok wydania oryginału: 2011
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 240
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328118119
Zbiorcze wydanie zeszytów Gotham Central #11-22.
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Drugie starcie w Gotham Drugie starcie w Gotham Drugie starcie w Gotham

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-