baner

Recenzja

Przewodnik po świecie zaklętym w ołówku

Karol Sus recenzuje Powieści graficzne. Leksykon
9/10
Przewodnik po świecie zaklętym w ołówku
9/10
Długo kazali czekać czytelnikom autorzy "Powieści graficznych. Leksykonu”, zrzeszeni pod przewodnictwem Sebastiana J. Konefała, bo aż od 2013 roku, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki w prasie o tej książce. Ostatecznie w maju 2016 roku pozycja ta ujrzała światło dzienne. Był to jednocześnie jeden z bardziej owocnych miesięcy na rynku, jeśli chodzi o książki na temat komiksu. W tym samym czasie w księgarniach specjalistycznych można było zaopatrzyć się także w "Narrację w powieści graficznej" dr Kamili Tuszyńskiej, wznowienie książki "Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku" Bartosza Kurca, "Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych" Macieja Jasińskiego czy 21. numer "Zeszytów Komiksowych" dotyczący komiksu od kuchni. Mimo że urodzaj taki jest raczej ewenementem, a nie normą, każda z tych pozycja zasługuje na uwagę. To jednak "Powieść graficzna. Leksykon" zdecydowanie wybija się ponad resztę publikacji, będąc nie tylko świetnym przewodnikiem po temacie, ale także wzorem, jak o komiksie powinno się pisać.

Temat książki zdradza sam tytuł. Gros tej pokaźnych rozmiarów cegły stanowi, bowiem przegląd najważniejszych powieści graficznych wydanych na świecie. Zanim jednak przejdzie się do opisów poszczególnych tytułów warto zapoznać się z kilkoma tekstami wprowadzającymi do tematu. M. in. Jerzy Szyłak i Paweł Sitkiewicz przybliżają historię pojęcia powieści graficznej, Radosław Bolałek ukazuje, jak powieść graficzna rodziła się i była rozumiana w Japonii, a Sebastian Jakub Konefał przedstawia kinowe inspiracje poetyką powieści graficznych. Reszta, prawie 450 stron, to teksty krytycznoliterackie dotyczące poszczególnych dzieł sztuki komiksowej. W ten sposób na kartach książki przewija się 144 hasła (bo komiksów o wiele, wiele więcej) napisanych przez aż trzynastu autorów, Jerzego Szyłaka, Pawła Sitkiewicza, Przemysława Zawrotnego, Radosława Bolałka, Sebastiana Jakuba Konefała, Przemysława Kołodzieja, Michała Traczyka, Agatę Włodarczyk, Martę Tymińską, Agnieszkę Kiejziewicz, Daniela Kaję, Kingę Kuczyńską i Michała Błażejczyka.

Należy zwrócić uwagę, że autorzy, dokonując selekcji, nie szli jedynie kluczem najlepszych tytułów, szukając raczej tych najważniejszych (co w większości przypadków jest sobie oczywiście równe). Zdążają się jednak tytułu, o których autorzy wprost piszą, że nie przeszły próby czasu bądź mają wyraźne mankamenty, a mimo to zasługują na umieszczenie w takim zestawieniu. Jednocześnie każde hasło to pretekst do szerszego spojrzenia na twórczość danego artysty, ukazanie jego twórczości w szerszym kontekście społeczno-kulturowym, a także często odniesienie jej do dzieł innych autorów. Dzięki temu każde hasło poszerza listę tytułów, na które warto zwrócić uwagę o kolejne komiksy, tworząc tym samym pokaźnych rozmiarów bibliografię każdego fana powieści graficznych.

Autorzy szukają najważniejszych komiksów na całym świecie i nie ograniczają się do wybranej z góry konwencji. W leksykonie znalazło się nawet miejsce na komiks superbohaterski, choć jest on tu wspomniany marginalne, jedynie sześć tytułów (siedem, jeśli zaliczyć do tego nurtu „Strażników” Moore’a i Gibbonsa). Dziewiętnaście haseł dotyczy mangi (wiele z nich niewydanych w Polsce). Zresztą ponad połowę tytułów stanowią komiksy, które jeszcze u nas nie miały premiery. Płyną stąd dwa wnioski. Po pierwsze jeszcze wiele dobrego przed nami. Po drugie wciąż jeszcze niestety gonimy światowy komiks (choć dobrych tytułów jest u nas wydawanych naprawdę dużo).

Oczywiście, jak to zwykle w przypadkach takich zestawień bywa, zawsze można znaleźć komiks, którego zabrakło, albo, który znalazł się w książce bez powodu. Jednak ogromny zakres komiksowego świata, jaki autorzy przemierzyli, na pewno nie pozwala na zarzut stronniczości czy niekompetencji. To po prostu świetnie napisana, z miłością do komiksu cegła, jedna z ważniejszych pozycji na polskim rynku literatury komiksowej.

Opublikowano:Powieści graficzne. Leksykon
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-