baner

Recenzja

Czymże jest sztuka?

Przemysław Pawełek recenzuje Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera
8/10
Czymże jest sztuka?
8/10
Reger to niemal rezydent Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Od lat, co drugi dzień, wchodzi do tej samej sali i siada przed tym samym obrazem. Poświęcony mu komiks nie jest jednak wbrew pozorom o bezbrzeżnym zachwycie. Mahler, bawiąc się książką Bernharda, przyrządził opowieść o uzależnieniu, przy jednoczesnej pogardzie wobec sztuki. To także komiks o życiu, miłości, śmierci, pewnej rezygnacji, a także - mimo wszystko - konsekwentnym podążaniu przed siebie, czasem w nawet nas zaskakujących kierunkach.

Nicolas Mahler zaprasza nas na spacer po salach wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki. Autor, który przyzwyczaił nas do historyjek niemych i minimalistycznych, tym razem zabrał się za austriackiego giganta literatury. Efekt jest co najmniej frapujący. Przedstawiona w albumie historia nie jest zaprezentowana w typowy sposób - przez większość czasu to strumień świadomości bohatera umówionego na spotkanie z Regerem. Narracja, streszczająca jego relacje z rezydentem muzealnej sali, pełna jest dygresji czy retrospekcji, tworzących razem nielinearną, niemalże szkatułkową konstrukcję. W efekcie duża część komiksu jest po prostu zapisem myśli postaci, wzbogaconych o ilustracje, często wypełniających pełne plansze. Za tymi formalnymi zabawami kryje się tajemnica obrazu "Siwobrody mężczyzna" Tintoretta, który Reger przychodzi oglądać od trzech dekad.

Powyższy opis nie brzmi zbyt porywająco - ot, facet czeka w muzeum na spotkanie, nic się nie dzieje, praktycznie jak w polskim kinie (tak, wiem, że to już nieaktualny żarcik), a opowieść broniłaby się pewnie nie gorzej i bez rysunków. Niby tak, ale Mahler z wdziękiem wybrnął tu z potencjalnych zarzutów. Trudno zrobić historię związaną ze sztuką, w dodatku rozgrywającą się w jednej z największych światowych galerii, bez przedstawiania jej. Autor sprawnie posługuje się też czysto komiksowymi zabiegami, wykorzystywanymi tu przy rozdzielaniu narracji czy do akcentowania upływu czasu. Nie mogę napisać, bym w efekcie przeżył katharsis. Komiks Mahlera okazał się jednak dla mnie na pewno intrygujący, i - co nie zdarza mi się często - mam ochotę do niego wrócić. Jeszcze większą ochotę mam na odwiedzenie Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Korci mnie też, by sięgnąć po książkę Bernharda, której - głupio przyznać, ale czuję się do tego zobowiązany - dotąd nie znałem. W "Dawnych mistrzach" nie znajdziecie za dużo klasycznie pojmowanej akcji czy rubasznego humoru, który może sugerować podtytuł 'Komedia', album zawiera jednak w sobie dostateczną dawkę refleksyjności i formalnych komiksowych zabaw, by warto było po niego sięgnąć.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:



Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Scenariusz: Thomas Bernhard
Rysunki: Nicolas Mahler
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Tytuł oryginału: Alte Meister: Komödie. Gezeichnet von Mahler
Tłumaczenie: Marek Kędzierski
Druk: dwukolorowy
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165 x 235 mm
Stron: 156
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 9788380693395
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Czymże jest sztuka? Czymże jest sztuka? Czymże jest sztuka?

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-