reklama baner reklama
baner

Recenzja

Rubikon rodzin

Przemysław Pawełek recenzuje Lazarus #04: Trucizna
8/10
Rubikon rodzin
8/10
Seria Rucki i Larka od początku ujmowała mnie konceptem - przeniesieniem feudalnych zasad działania świata na postapokaliptyczną epokę ludzkości. W "Lazarusie", na bezdrożach futurystycznego Dzikiego Zachodu, rycerski etos spotyka honor i kodeks samurajów. To świat, w którym decyzje feudałów w pełni kontrolują los ich poddanych, którzy i tak mają mniej powodów do narzekania niż ci nieobjęci opieką klanów. To ciekawa wizja, ale po dwóch tomach brakowało mi nadania historii większego impetu. Trzeci tom zapewnił ten rozruch. Mam czego chciałem.

Rodzina Carlyle - jeden z futurystycznych rodów - po ostatnim spotkaniu rządzących światem familii jest w rozsypce. Dotychczasowe sojusze trzeszczą w szwach, zawieszenia broni przerodziły się w otwartą wojnę, w dodatku bliska śmierci głowa rodu nie ma nawet możliwości zapanować nad sytuacją. Jest źle. W momencie, gdy dzieci patriarchy nie są w stanie pokierować rozwojem wydarzeń, inicjatywę przejmuje jej Łazarz - genetycznie zmodyfikowany superżołnierz, którego celem jest obrona rodziny - nie tylko przed bezpośrednimi, fizycznymi zagrożeniami.

Greg Rucka rozgrywa tu opowieść na kilku płaszczyznach - to umiarkowanie skuteczne zabiegi dyplomatyczne Carlayle'ów, badania naukowców, ale też frontowe działania żołnierzy rodziny. Dzięki rysunkom Larka starciom nie brakuje dynamiki i rozmachu, a scenarzysta doprawił je pewnym dramatyzmem, zwłaszcza że udało mu się mnie kilkoma pomysłami zaskoczyć. Bohaterowie pogrążają się tu w gorączce wojny - nawet w przypadku realizacji celów nie wszystko się udaje, ale też bitwa nie jest w stanie przesądzić losów konfliktu. Finał znowu pozostawia mnie z wątpliwościami - w którą stronę potoczą się losy Carlyle'ów? I jaką rolę odegra jeszcze Łazarz Forever, której przyszłość wydaje się stać pod znakiem zapytania? Chętnie się przekonam.

Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Lazarus #04: Trucizna

Lazarus #04: Trucizna

Scenariusz: Greg Rucka
Rysunki: Michael Lark
Kolor: Santi Arcas
Okładka: Michael Lark
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Seria: Lazarus
Tytuł oryginału: Lazarus, Vol. 4 TP Poison
Wydawca oryginału: Image
Tłumaczenie: Mateusz Jankowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 160
Cena: 65,00 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
ISBN: 9788364360886
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-