reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Piękny finał dobrej serii
Sławiński o "Czarny Młot #04: Era Zagłady. Część 2"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

Powrót do przeszłości

Przemysław Pawełek recenzuje Kot #2: Strzały na Służewcu
7/10
Powrót do przeszłości
7/10
Pierwszy zeszyt przygód porucznika MO Bogusława Kota przenosił czytelnika w czasie - do epoki Polski Ludowej, ale też do komiksowych zeszytów z tamtych czasów. Seria o Kocie to ukłon w stronę komiksów o kapitanie Żbiku. Autorzy wprowadzili nas w "Żonie dyplomaty" w zarys kryminalnej fabuły, pozbawiony jednak kulminacji. Musieliśmy czekać na nią kolejne dwanaście miesięcy, ale oto jest - do wtóru strzałów z pistoletu!

Komiks Michała Rzecznika i Leszka Wicherka trudno traktować inaczej niż zabawę, ale to zabawa dość wdzięczna. Autorzy, zanurzając się w epokę, bawią się tu całą scenografią i rekwizytami z początków lat 80. Jeśli pistolet - to Tokariewa, jeśli herbata pita na komendzie policji - to obowiązkowo ze szklanek w charakterystycznych koszyczkach i z obowiązkowym fikusem w tle. Jeśli pojawia się samochód - to oczywiście jest to duży Fiat, rysowany w stylu precyzyjnych rzutów technicznych z różnych stron. Rzecznik co i rusz mruga tu okiem, cytując choćby Himilsbacha, a Wicherek z zaangażowaniem kreśli pomysły scenarzysty, niezależnie czy są to cuda PRL-owskiej motoryzacji, czy ówczesna architektura.

Niestety, mam wrażenie, że rekwizyty i wszelakie smaczki przerastają nieco historię obu zeszytów przygód Kota. To w końcu stosunkowo prosty kryminał z obowiązkowym zwrotem akcji, ale to też wydaje się w duchu nawiązywać do naiwnych polskich kolorowych zeszytów sprzed kilku dekad. Na pewno nie da się komiksom o dzielnym poruczniku MO odmówić uroku i szkoda, że dotąd ukazały się tylko dwa, w dodatku z roczną przerwą. Nie mam śmiałości oczekiwać od autorów szybszego tempa pracy, ale mam nadzieję, ze Kot jeszcze powróci, a jego opowieści stanowić będą zamknięte całości. Czekanie 12 miesięcy na rozwiązanie pełnej brawury akcji bohaterskich funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej to dla mnie zbyt dużo, a i Kotowi nie wychodzi to chyba na zdrowie. Więcej wyzwań na pewno by mu nie zaszkodziło.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Kot #2: Strzały na Służewcu

Kot #2: Strzały na Służewcu

Scenariusz: Michał Rzecznik
Rysunki: Leszek Wicherek
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2016
Seria: Kot
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 176 x 250 mm
Stron: 36
Cena: 23 zł
Wydawnictwo: Widnokrąg
ISBN: 978-83-944971-5-6
WASZA OCENA
8.00
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
10 /10
Zagłosuj!

Galerie

Powrót do przeszłości Powrót do przeszłości Powrót do przeszłości

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-