baner

Recenzja

Krótkie opowieści z bardzo odległej galaktyki

Przemysław Pawełek recenzuje Star Wars Legendy #08: Najlepsze opowieści
6/10
Krótkie opowieści z bardzo odległej galaktyki
6/10
Od zawsze lubię wszelakie antologie, ale choćby nie wiem jak autorzy starali się dogodzić czytelnikom - efekt zawsze okazuje się być nierówny. "Star Wars: Najlepsze opowieści" nie jest tu wcale wyjątkiem. Kolejne 120 stron to krótsze opowiastki, które ukazywały się nakładem Dark Horse Comics w latach 1999-2006 w zeszytach Star Wars Tales. Album, który ukazał się właśnie w Polsce, to ścisła selekcja.

Intencją polskiego wydawcy było pokazać dość szerokie spektrum historii ukazujących się w tamtej serii - i to na pewno się udało. Mamy tu zarówno opowieści z czasów Starej Republiki, jak i historyjki rozgrywające się w czasie nowej i klasycznej trylogii. Pojawiają się tu znani bohaterowie, ale często są to epizody nie tyle z pobocza, co wręcz spoza znanej dobrze sagi. To historie towarzyszące walce Imperatora o władzę, jak i kameralne scenki w duchu westernu czy żołnierskich pamiętników. Szerokie możliwości pokazują także sami rysownicy, czasem zbliżający się do fotorealizmu, innym razem celujący w cartoon czy uproszczenie. Wśród autorów zabrakło może większej ilości sław, ale wśród nazwisk trafiają się także takie osobistości jak Ennis, McCrea czy Palmiotti.

Jak wspomniałem na początku - mankamentem antologii pozostaje nierówny poziom, być może także nie robi jej dobrze stylistyczny eklektyzm. Szorty dramatyczne czy mające wywoływać zadumę przeplatane są z humoreskami czy opowiastkami bardziej przygodowymi. Efekt nie jest na pewno zły - to przyzwoite i zróżnicowane historyjki ze znanej i lubianej sagi, ale nie ubawią raczej osób spoza fandomu, tym bardziej że często wymagają znajomość wcale nie łatwej do streszczenia mitologii Gwiezdnych Wojen. Zagorzali fani świata stworzonego przez Lucasa mogą sięgnąć po ten zbiorek i raczej się nie zawiodą, katharsis jednak nie doznają. Ci wybredniejsi fani opowieści z bardzo odległej galaktyki mogą jednak po lekturze krótkich, zróżnicowanych, fachowo narysowanych, ale często jednak dość miałkich historyjek, czuć wyraźny niedosyt.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Star Wars Legendy #08: Najlepsze opowieści

Star Wars Legendy #08: Najlepsze opowieści

Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Seria: Star Wars Legendy
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 170x260 mm
Stron: 120
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328118140
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Krótkie opowieści z bardzo odległej galaktyki Krótkie opowieści z bardzo odległej galaktyki Krótkie opowieści z bardzo odległej galaktyki

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-