Nowe Teksty

Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy
Coś się kończy, coś się zaczyna
Tymoteusz Wronka o "Łasuch #03"
Danie w sosie słodko-gorzkim
Wronka o "Chew #12: Czarna polewka"
Pewnego razu w kinie
Pawełek o filmie "Pewnego razu... w Hollywood"
Spalone kurczaki
Chmielewski o 7. edycji Złotych Kurczaków

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Ciemne sprawki lorda Sith

Przemysław Pawełek recenzuje Star Wars Komiks #64 (4/2016): Darth Vader: Cienie i tajemnice
6/10
Ciemne sprawki lorda Sith
6/10
Często mówi się o niektórych popularniejszych superherosach, że swoją popularność zawdzięczają ciekawym przeciwnikom, ale nie oszukujmy się - ta reguła nie dotyczy tylko komiksów. Gwiezdne Wojny też pewnie nie okazałyby się takim sukcesem, gdyby poczciwina Luke Skywalker nie kontrastował aż tak bardzo z ponurym Darthem Vaderem. Mroczny lord Sithów świetnie nadaje się na antagonistę, ale niejedna historia stawiała go już w roli głównej - nowa seria od Disneya kontynuuje tę tradycję, sukces mogę uznać jednak za tylko częściowy.

Drugi zeszyt z Vaderem w roli głównej kontynuuje poprzednią historię. Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci lord popadł w niełaskę - nie jest prawą ręką Imperatora, a o wpływy musi konkurować z innymi wysokiej rangi dowódcami. Anakin, a raczej skorupa która po nim została, wdaje się w grę godną Sitha - konkuruje z innymi, realizuje powierzone cele, ale jednocześnie stara się grać na własny rachunek, niekoniecznie zachowując lojalność wobec swojego mistrza.
Podtytuł zeszytu wydaje się tu być nadzwyczaj adekwatny.

Nowe sześć zeszytów poświęcone Vaderowi to sprawne czytadło. Osadzenie akcji w zewnętrznych sektorach i obecność łowców nagród, zabójczych wersji dobrze znanych wszystkim droidów czy śledczego rodem z powieści Agaty Christie wprowadza ciekawy, niemal westernowy nastrój. Fabuła wydaje się być jednak tyleż prosta, co niepotrzebnie zawikłana. Przyzwoitej, choć niekoniecznie porywającej narracji, wtóruje rysunek - przejrzysty, rzemieślniczy, dzięki szerokokątnym kadrom dający niemal kinowy efekt, ale jednocześnie pozbawiony większej finezji, zwłaszcza w przypadku fizjonomii, wyglądających jak odrysowywane z fotografii czy modelu 3D. "Cienie i tajemnice" to przyzwoita propozycja dla fanów gwiezdnej sagi, których nie satysfakcjonuje znajomość filmów i koniecznie potrzebują wypełniaczy, bardziej wybredni czytelnicy mogą jednak czuć lekki niedosyt.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Star Wars Komiks #64 (4/2016): Darth Vader: Cienie i tajemnice

Star Wars Komiks #64 (4/2016): Darth Vader: Cienie i tajemnice

Scenariusz: Kieron Gillen
Rysunki: Salvador Larroca
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2016
Seria: Star Wars Komiks
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170 x 260 mm
Stron: 132
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-