baner

Recenzja

Nasser Ali postanawia umrzeć

Karol Sus recenzuje Kurczak ze śliwkami
8/10
Nasser Ali postanawia umrzeć
8/10

Marjane Satrapi, artystka pochodzenia irańskiego, zyskała ogromną popularność i uznanie za swój debiutancki komiks "Persepolis", który ukazywał się w latach 2000-2003 (pierwsze polskie wydanie miało miejsce w latach 2006-2007). Czytelnicy i krytycy z całego świata docenili ją za szczerą i napisaną z dużym wyczuciem opowieść o dorastaniu w Iranie w czasach wielkich zmian oraz próbach odnalezienia swojego miejsca w Europie Zachodniej. Utalentowana artystka odnajduje się w różnych dziedzinach, nie tylko komiksie, ale także filmie i ilustracji. Wydawnictwo Egmont przypomina jednak najważniejsze komiksowe osiągnięcia Satrapi. Na początku zeszłego roku ukazało się drugie wydanie rzeczonego "Persepolis". Obecnie do księgarń trafiło kolejne wydanie "Kurczaka ze śliwkami", pierwotnie wydanego w 2004 roku, komiksu, który tuż po premierze zdobył nagrodę dla najlepszego albumu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême.

Główny bohater komiksu, Nasser Ali, jest wybitnym i sławnym muzykiem, specjalistą w grze na tarze, tradycyjnym perskim instrumencie strunowym. W wyniku kłótni z żoną drogi sercu bohatera instrument zostaje zniszczony. Nasser Ali postanawia znaleźć drugi egzemplarz, który dorównałby w brzmieniu pierwowzorowi. Niestety, okazuje się to trudniejsze, niż przypuszczał. Żaden z zachwalanych tarów nie spełnia oczekiwań wyczulonego na najdrobniejszy fałsz muzyka. Ostatecznie Nasser Ali, przytłoczony codziennością, postanawia umrzeć. Ostatnie dni spędza na wspominaniu najważniejszych chwil swego dość krótkiego życia.

Zniszczenie instrumentu w komiksie Marjane Satrapi nabiera znaczenia symbolicznego, jako wydarzenie rujnujące pełne rozczarowań życie bohatera. Pamiętać trzeba, że tar to wszystko, co Nasser Ali kochał; stawiał go ponad żonę i dzieci. Utrata instrumentu okazała się kroplą przelewającą czarę. Wraz z lekturą komiksu czytelnik poznaje życie bohatera, dzięki czemu decyzja o śmierci nabiera zupełnie nowego, głębszego wymiaru.

Jednocześnie "Kurczak ze śliwkami" pokazuje przekrojowy obraz irańskiej rodziny inteligenckiej lat 60. XX wieku. Zaaranżowane małżeństwo, które miało być pociechą po zawodzie sercowym okazuje się udręką. Dzieci, nie tak wrażliwe jak ojciec, są źródłem rozczarowań, a nie dumy. Jedyną ucieczką okazuje się świat muzyki, nawet pomimo tego, że zawód muzyka nie jest w społeczeństwie poważany.

"Kurczak ze śliwkami" nie jest pozycją zbudowaną z takim rozmachem jak "Persepolis". Znacznie krótszy i zawierający mniej wątków przypomina raczej komiksową nowelkę. Mimo to na tak niewielkiej objętościowo powierzchni autorka zdołała ukazać postać mocno przemyślaną i niejednoznaczną. Nasser Ali to bohater pełen sprzeczności. Z jednej strony genialny muzyk i wysoce wrażliwy artysta, z drugiej typowy egoista i dręczyciel żony, który nie zajmuje się domem i dziećmi. Postać ta wzbudza na tyle skrajne emocje, że czytelnik sam nie wie czy ma mu współczuć, czy raczej go znienawidzić.

"Kurczak ze śliwkami" to doskonały przykład, jak na bazie, zdawałoby się niepozornego incydentu, rozpisać historię pełną cierpienia i goryczy. Niewielka nowela komiksowa niesie ze sobą potężny ładunek emocjonalny. A wszystko to skąpane w egzotycznym klimacie Iranu lat 60. XX wieku. Dla fanów komiksu ambitnego pozycja obowiązkowa.

Opublikowano:



Kurczak ze śliwkami

Kurczak ze śliwkami

Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Wydanie: II
Data wydania: Sierpień 2016
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: Poulet aux prunes
Rok wydania oryginału: 2004
Wydawca oryginału: L'Association
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 165x245 mm
Stron: 84
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116498
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Nasser Ali postanawia umrzeć Nasser Ali postanawia umrzeć Nasser Ali postanawia umrzeć

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-