baner

Recenzja

Graty atakują!

Maciej Gierszewski recenzuje Tomek i Jacek #02: Groźne graty
6/10
Graty atakują!
6/10
Komiks „Tomek i Jacek" autorstwa Michała Chojnackiego (scenariusz) i Jakuba Grocholi (rysunki), opowiadający o przygodach sympatycznych, młodych niedźwiedzi, debiutował w pierwszym pakiecie albumów wydanych w ramach pokłosia Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. W albumie „Piraci z Lua Lua” dwaj tytułowi przyjaciele trafiają podczas wakacji na wyspę, gdzie nurkując, natrafiają na ukrytą pod wodą wioskę Aul Aul, w której wszystko jest na opak.

Wakacje to mają do siebie, że się kiedyś kończą, czas powrócić do szkoły. Właśnie w tym momencie rozpoczyna się historia przedstawiona w albumie „Groźne graty”, który można uznać za bezpośrednią kontynuację pierwszej odsłony. Należy zaznaczyć, że komiks można czytać bez znajomości „Piratów…”, przedstawiona opowieść ma charakter samoistny, a fabuła nie kontynuuje wątków podjętych w jedynce. Dla Tomka i Jacka rozpoczęcie nowego roku szkolnego jest powodem do radości, chłopcy się cieszą, że spotkają kolegów i koleżanki, że będą mieli okazję pochwalić się swoimi wakacyjnymi pamiątkami i przygodami na Pikniku Naukowym z Okazji Rozpoczęcia Roku Szkolnego.

W porównaniu z wynalazkiem lisiczki Martynki ich prezentacja wypada dość blado. Dziewczynka ma ze sobą całą walizkę magicznych mikstur o przeróżnych właściwościach: zwiększających, zmniejszających czy ożywiających. Niefortunna pomyłka w wyborze mikstury zamienia radosne popołudnie w „horror” rodem z filmu o charakterze urban fantasy – zepsute, zużyte, stare i nikomu niepotrzebne sprzęty domowe ożywają i stają się realnym zagrożeniem, przed którym nasi bohaterzy muszą najpierw uciekać, a następnie jakoś sobie z nimi poradzić. A uda im się jedynie wówczas, jeśli będą ze sobą ściśle współpracować.

Jednowątkowa fabuła prowadzona jest wartko, występujące postaci są na tyle wyraziste, że nie można ich ze sobą pomylić. Należy pochwalić ekologiczny wymiar opowieści Chojnackiego. Komiks można potraktować jako krytykę współczesnego konsumpcjonizmu, przygotowaną tak, aby była atrakcyjna dla najmłodszych. Dydaktyzm nie jest nachalny, polega na próbie uświadomieniu młodym czytelnikom, co się dzieje z tymi wszystkimi śmieciami, które codziennie wyrzucamy.

Jakub Grochola posługuje się miękką i sympatyczną kreską o cartoonowym stylu. Pewnie dlatego nie sposób nie lubić występujących bohaterów. Artysta wyraźnie redukuje tła i ogranicza ilość występujących rekwizytów do niezbędnego minimum; postaci drugiego i dalszego planu przedstawione są schematycznie. Uwagę zwraca zastosowana kolorystyka, która podkreśla klimat grozy, ale także przywodzi na myśl zbliżającą się jesień.

„Tomek i Jacek. Groźne graty” to komiks przeznaczony dla młodych odbiorców, uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, którzy stawiają swoje pierwsze kroki samodzielnym czytaniu. Dzięki przeżyciom i przygodom bohaterów będą mogli się z nimi z łatwością identyfikować, a przy okazji dowiedzą się o ważnych sprawach.

Opublikowano:Tomek i Jacek #02: Groźne graty

Tomek i Jacek #02: Groźne graty

Scenariusz: Michał Chojnacki
Rysunki: Jakub Grochola
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2016
Seria: Tomek i Jacek, Konkurs im. Janusza Christy
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116887
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
6 /10
Zagłosuj!

Galerie

Graty atakują! Graty atakują! Graty atakują!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-