baner

Recenzja

Rodzinne perypetie dużych chłopców

Tomasz Kleszcz recenzuje Superman/Batman #03: Władza absolutna
6/10
Rodzinne perypetie dużych chłopców
6/10
Podróże w czasie czy wszechświaty alternatywne to dość często używany przez artystów środek, umożliwiający im zrealizowanie swoich wizji bez naruszania przyjętego universum. Jeph Loeb, weteran komiksu postanowił skorzystać z tego niewyczerpanego źródła możliwości.

Osobami, które mają wielki wpływ na życie każdego człowieka, są jego rodzice, a często również ich brak. Zastanawialiście się, kim byłby Superman, gdyby został odnaleziony nie przez dobrodusznych farmerów, lecz kogoś innego? A kim byłby Batman, gdyby jego rodzice żyli? Scenarzysta zajął się właśnie tymi dwoma fundamentalnymi wydarzeniami, za pomocą których buduje zupełnie nowy, inny świat. Ten prosty, a jednocześnie genialny pomysł daje obietnicę przeżycia czegoś naprawdę fascynującego. Sprawa jeszcze bardziej nabiera kolorów, kiedy okazuje się, że ten nowy świat, rządzony przez dwóch największych herosów nie zna wojen i wydaje się znacznie lepszą alternatywą od tej, którą znamy z codziennego doświadczenia. I w tym miejscu kończą się plusy.

Niestety, autor całkowicie spłaszczył i zmarnował potencjał opowieści. Wykreowana przez niego rzeczywistość jest ledwie zarysowana. Z nie do końca jasnych przyczyn Wonder Woman, przy wsparciu niejakiego Wuja Sama postanawia obalić zaistniały porządek rzeczy. Zaczynają się chaotyczne pojedynki, przeskakiwanie między światami, a to wszystko przyprawione ckliwymi, miejscami napuszonymi tekstami, które dodatkowo utrudniają odbiór. Nie wiemy, czy scenarzysta chciał zrobić lekką przygodówkę, czy ambitniejszą opowieść, ponieważ poziom tekstów nie przystaje poziomem do historii, której się one tyczą.

Ilustracjami zajął się hiszpański artysta, Carlos Pacheco. W przypadku jego pracy mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rysunki są raczej przeciętne i nie czeka nas wiele ciekawego. Po lekturze jednak i ponownym kilkukrotnym przekartkowaniu komiksu trzeba przyznać, że prace rysownika stoją na wysokim poziomie. Są estetyczne, dopracowane i przejrzyste. Dzięki Laurze Martin, która należy do czołowych kolorystów, pracujących obecnie dla Marvela, ogląda się je z przyjemnością i chce się do nich wracać.

Loeb zaczął wspaniałym pomysłem, który mógł przerodzić się w naprawdę dobre i poważne dzieło. Niestety, obrał inny kierunek, z którego narodziło się po prostu kolejne czytadło. W zestawieniu z innymi tytułami całkiem przyzwoite, ale nic ponad to, a wielka szkoda. Zbudować lepszy świat, a następnie uzasadnić jego zniszczenie jest niezwykle trudno i we "Władzy Absolutnej" to się nie udało. Zabrakło rozwinięcia wstępu, który zapowiadał fantastyczną opowieść.

Opublikowano:Superman/Batman #03: Władza absolutna

Superman/Batman #03: Władza absolutna

Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: Carlos Pacheco
Tusz: Jesus Merino
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2016
Seria: Superman/Batman
Tytuł oryginału: Superman/Batman #27-36, Annual #1
Rok wydania oryginału: 2005
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 120
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116962
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Rodzinne perypetie dużych chłopców Rodzinne perypetie dużych chłopców Rodzinne perypetie dużych chłopców

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-