reklama baner reklama
baner

Recenzja

Niebezpieczne uczucia

Krzysztof Tymczyński recenzuje Lady S #03: 59° szerokości północnej
8/10
Niebezpieczne uczucia
8/10
Główna bohaterka cyklu ”Lady S.” tym razem pojawia się w Szwecji, by towarzyszyć swojemu przybranego ojcu podczas jego zastępstwa w tamtejszej ambasadzie USA. Gdy okazuje się, że tegoroczni nobliści mogą stać się ofiarami ataku terrorystycznego, tajemniczy Orion zmusza ją do kolejnej misji. W międzyczasie Susan poznaje przystojnego Rosjanina, którego szybko zaczyna darzyć uczuciami, które nie towarzyszyły jej już od dawna. Nie wie jednak, że właśnie to ściągnie na nią największe kłopoty.

Już dwa pierwsze tomy tego cyklu bardzo mocno przypadły mi do gustu. Oba nie były oczywiście wolne od wad, lecz i tak przyjemność płynąca z ich lektury była bardzo duża. Nic więc dziwnego, że ochoczo zasiadłem do kolejnej odsłony serii i śmiało mogę napisać, że Van Hamme znowu podniósł poprzeczkę, ponieważ ”59 stopni szerokości północnej” jest w mojej ocenie zdecydowanie najlepszą jak dotąd odsłoną ”Lady S.”, jednakże nadal nie pozbawioną całkowicie minusów. Tych jednak na szczęście nie było zbyt wiele. Właściwie wskazałbym tylko jeden, a jest to twist dotyczący Mikołaja, którego trudno było nie przewidzieć. W świecie zaprezentowanym przez twórców komiksu, dla tak krystalicznych postaci nie ma miejsca, więc totalnie nie dałem się nabrać i przez to nie zdziwiłem się, gdy poznaliśmy jego właściwe cele.

Tym razem nie wskażę jako minus zachowawczych i wyrobniczych rysunków Philippe Aymonda. Warstwa graficzna recenzowanego dzisiaj komiksu wciąż jest daleka od tego, by móc nazywać ją ponadprzeciętną, lecz artysta i tak sprawił się dużo lepiej, niż chociażby w przypadku drugiej odsłony ”Lady S.”. Być może bardziej przypadły mu do gustu mroźne klimaty północy. Faktem jest, że na wiele plansz patrzy się z dużą satysfakcją, zwłaszcza w sytuacji, gdy prezentowane są ulice Sztokholmu czy też wnętrza luksusowych hoteli. Rysownik nie popisał się za to, gdy trzeba było przejść do plenerów. O ile okładka tomu wygląda jeszcze całkiem solidnie, o tyle już te bardziej ”śnieżne” sceny przypominają raczej losowe stawianie kresek, niż faktycznie dobrze zaplanowaną i zrealizowaną robotę. No cóż, nie można mieć wszystkiego.

Największą zaletą trzeciego tomu cyklu jest jednak misternie zaplanowany, wielowątkowy scenariusz. Co prawda, jak już wcześniej wspomniałem, trudno momentami nie przewidzieć kolejnych zwrotów fabularnych, lecz i tak podczas lektury można poczuć się, jak w trakcie seansu porządnie napisanego filmu. Tempo komiksu gna przed siebie na złamanie karku, chociaż Van Hamme zawarł w tomie kilka spokojniejszych momentów. Podobało mi się wprowadzenie bardziej naturalnych relacji pomiędzy poszczególnymi postaciami, dzięki czemu uczucia rodzące się w głowie Susan można było spokojnie uznać za wiarygodnie przedstawione. Scenarzyście udało się także kolejny raz bardzo sprawnie manewrować prowadzonymi wątkami, a także ostatecznie wszystkie je spiąć klamrą. Czytelnik nie powinien mieć poczucia tego, iż niektóre elementy fabuły traktowane były po macoszemu. Nieźle wypadło mylenie tropów, a i pojedyncze elementy humorystyczne wzbogacały już i tak bardzo solidną historię.

Wydawnictwo Kubusse kolejny raz zaserwowało czytelnikom nieźle wydany, lecz nie odbiegający od europejskiego standardu tom. Cena okładkowa nie uległa zmianom i nadal wynosi 38 zł, co w mojej ocenie jest kwotą satysfakcjonującą.

”59 stopni szerokości północnej” to moim zdaniem najlepszy jak dotąd tom ”Lady S.” i sądzę, że z pewnością podzielicie moje zdanie. Jest to solidna, kompletna historia, bez dłużyzn czy wpadek. Skoro już poprzednią odsłonę serii oceniłem bardzo wysoko, muszę być konsekwentny. Dlatego też wystawiam tu 9/10, lecz z zastrzeżeniem, że to wciąż ”tylko” akcyjniak z określoną, wciągającą intrygą, ale bez większej, fabularnej głębi. Jednakże w swojej klasie wyróżnia się bardzo mocno na plus.

Opublikowano:Lady S #03: 59° szerokości północnej

Lady S #03: 59° szerokości północnej

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Philippe Aymond
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2015
Seria: Lady S
Tytuł oryginału: 59° Latitude Nord
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor, kreda
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 44
Cena: 38,00 zł
Wydawnictwo: Kubusse
ISBN: 978-83-941480-3-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Niebezpieczne uczucia Niebezpieczne uczucia Niebezpieczne uczucia

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

soplic -

Konsekwentne 9/10 co będzie jak kolejne części będą coraz lepsze:) Za chwilę zobaczymy 11/10, Lady S. trafi do arcydzieł sztuki komiksu, ocena jest subiektywnym spojrzeniem recenzenta, ale jakiś umiar jednak winien obowiązywać.

amsterdream -

"Cena okładkowa nie uległa zmianom i nadal wynosi 38 zł, co w mojej ocenie jest kwotą satysfakcjonującą."

Cena uległa zmianie bo poprzednie tomy kosztowały 35zł ;)

9/10 dla tak przeciętnego i generycznego komiksu to moim zdaniem kompletna przesada.