baner

Recenzja

Komiks - opowiadanie obrazem

Karol Sus recenzuje Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku
6/10
Komiks - opowiadanie obrazem
6/10
Tylko w przeciągu ostatnich kilku miesięcy swoje premiery miało więcej książek o komiksie niż w całym zeszłym roku. Wciąż jeszcze trudno ocenić to jako zadowalającą liczbę pozycji. Nie brakuje tematów, które nie zostały jeszcze poruszone. Widać jednak już światełko w tunelu. Powoli można mówić o tworzeniu się literatury komiksowej, dostępnej szerzej i w fachowy, a zarazem przystępny sposób prezentujący komiks jako gatunek literacki. Pośród wielu tytułów, jakie zostały ostatnio wydane, pojawiło się także drugie wydanie książki Bartosza Kurca „Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku”.

W swej niewielkiej objętościowo książce (zaledwie 118 stron), Kurc zarysowuje zarówno historię komiksu, jak i jego współczesne oblicze. Ze względu na objętość książki autor musi oczywiście iść przez niektóre tematy na skróty. Nie zabrakło podstawowych informacji, choć większość z nich aż prosiłaby się o rozwinięcie. Jest więc wzmianka o „Małym Nemo w Krainie Snów” Winsora McCaya (który powinien niedługo trafić na polski rynek) jako głównym protoplaście komiksu amerykańskiego (choć autor oczywiście w historii gatunku cofa się znacznie wcześniej), jest o złotym wieku komiksu superbohaterskiego, narodzinach komiksu europejskiego, początkach magazynu „Metal Hurlant”, aż po początki komiksu w Polsce. Wszystko to w telegraficznym skrócie, choć napisane w sposób przystępny i łatwy w odbiorze.

Oprócz rysu historycznego, Kurc skupia się także na sposobach prowadzenia narracji w komiksie. Na głównych przedstawicieli autor wybrał serię „Thorgal” Jeana Van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego, „Arzach” Moebiusa oraz „Akirę” Katsuhiro Otomo. Na ich przykładzie ukazuje różne podejścia do prowadzenia fabuły oraz kompozycji planszy. Oczywiście bibliografia podmiotu jest znacznie obszerniejsza niż tylko te trzy komiksy. Kurc odwołuje się także do dzieł Franka Millera („Sin City”), Alana Moore'a i Briana Bollanda („Zabójczy żart”), Alejandro Jodorovsky'iego („Kasta Metabaronów”), Krzysztofa Gawronkiewicza i Macieja Parowskiego („Burza – Ucieczka z Warszawy ‘40”) czy Michała Śledzińskiego i Filipa Myszkowskiego („Dren”).

Książka Kurca została wydana przez niewielką oficynę (Wydawnictwo Kurc) uruchomioną przez samego autora przy sklepie komiksowym Incal. Niestety podczas lektury dostrzec można sporo błędów w tekście, głównie literówek, błędów składniowych czy interpunkcyjnych. Jeśli jednak przymknąć oko na te potknięcia, czytelnik otrzymuje naprawdę nieźle, jak na tak małe wydawnictwo, wydaną pozycję z ciekawą okładką Tomasza Tomaszewskiego i licznymi przedrukami plansz i kadrów komiksowych w środku. Co ważne, ilustracje zostały dobrane w przemyślany sposób, ukazując np. opisywane sposoby kompozycji plansz, wykorzystania różnych technik narracyjnych czy charakterystyczne style komiksowych twórców.

Z uwagi na niewielką objętość „Komiksu - opowiadania obrazem” oraz pobieżne potraktowanie tematu, książkę Kurca należy polecić przede wszystkim czytelnikom, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat tego medium, a chcieliby ją pogłębić bez zasypywania ich tonami informacji. Przystępny język, nie naładowany naukową terminologią pozwala odnaleźć się w tekście nawet kompletnym laikom. Książkę traktować należy więc jako teoretyczną bazę, podstawę do dalszych lektur na temat komiksu jako przedmiotu badań.

Opublikowano:Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku

Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku

Autor: Bartosz Kurc
Okładka: Tomasz Tomaszewski
Wydanie: II
Data wydania: Maj 2016
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 160 x 230 mm
Stron: 120
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-921387-5-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-