Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Z notatnika badacza komiksu

Karol Sus recenzuje Zeszyty komiksowe #21: Komiks od kuchni
8/10
Z notatnika badacza komiksu
8/10
Premiery kolejnych numerów "Zeszytów Komiksowych" to jedne z ważniejszych wydarzeń związanych z badaniami komiksu w Polsce. Prowadzone przez Michała Błażejczyka i Michała Traczyka czasopismo współpracuje z największymi nazwiskami wśród polskich badaczy tego medium. Wystarczy wspomnieć choćby radę naukową magazynu. Prof. Jerzy Szyłak, dr hab. Paweł Sitkiewicz, dr Wojciech Birek i dr Adam Rusek to osoby o ogromnym dorobku w zakresie badań, ale także popularyzacji komiksu. Trudno się więc dziwić, że stali czytelnicy z uwagą śledzą kolejne doniesienia na temat rzeczonego periodyku. Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie, w ramach Komiksowej Warszawy, na światło dzienne wyszła już 21. odsłona magazynu, w głównej mierze poświęcona kulisom powstawania, wydawania i dystrybuowania komiksu.

"Komiks od kuchni", zgodnie z tytułem, skupia się na tej mniej znanej, zakulisowej, stronie komiksu. Poszczególni autorzy tekstów przeprowadzają czytelnika w zasadzie przez każdy z etapów tworzenia historii obrazkowych. Daniel Gizicki rozpisuje się o trudach bycia scenarzystą, Arek Hinc o liternictwie, a Jarek Obważanek i Artur Wabik o drukowaniu komiksów. W numerze znalazło się także miejsce dla wielu wywiadów przeprowadzonych przez Tomasza Żaglewskiego (który wykonał ogrom pracy w tym numerze). Publicysta przepytał zarówno wydawców (Szymona Holcmana z Kultury Gniewu, Pawła Timofiejuka z Timof i cisi wspólnicy), dystrybutorów (Pawła Olejniczaka z poznańskiego KIK-u), jak i krytyków (Michała Chudolińskiego, z którym rozmowa została zamieszczona na stronie magazynu jako aneks internetowy). To jednak nie koniec wywiadów, z których składa się gros numeru. Przepytani zostali także Rafał Szłapa (przez redakcyjnego kolegę, Pawła Panica), Leszek Kaczanowski z wydawnictwa Ongrys (przez Michała Błażejczyka) czy Anna Andrzejewska z wydawnictwa Yumegari (przez Dominikę Gracz i Magdalenę Leszczak).

Od pewnego czasu pismo delikatnie zmieniło formułę i bardziej otworzyło się na teksty niezwiązane z tematem numeru. Daje to z pewnością redakcji większą swobodę w doborze tekstów, a także umożliwia jeszcze bardziej krytyczne podejście do nadsyłanych artykułów. Jednocześnie tak duży wybór artykułów poświęconych komiksowi od kuchni może świadczyć o wysokim poziomie publicystyki. Rzeczywiście, wszystkie teksty cechuje fachowość i profesjonalizm w ujęciu tematu. Jednocześnie nie są to artykuły na tyle hermetyczne, że będą interesować jedynie znawców. W zasadzie każdy miłośnik komiksów znajdzie coś dla siebie, a szczególnie ci, którzy marzą o własnej publikacji (czy to na papierze, czy w Internecie). Droga od pomysłu do realizacji wcale nie musi być tak łatwa, jak to się laikom wydaje.

Sporo ciekawych tekstów znalazło się także poza obrębem tematu numeru. Na szczególną uwagę zasługują artykuły Michała Siromskiego o komiksach autoterapeutycznych, gdzie autor nawiązuje próbę zdefiniowania jednego z podgatunków komiksu, czy Adama Ruska, który jak zwykle sięga głęboko w historię polskiego komiksu, tym razem przybliżając postać m. in. Michała Rurki stworzonego przez zapomnianego w Polsce twórcę, Andrzeja Krajewskiego. Niezwykle interesujący jest też tekst o komiksie w służbie rolnictwa doby socrealizmu.

Postęp nad badaniem komiksu w Polsce, mierzony ilością publikacji na ten temat, jest wyraźnie widoczny ostatnimi czasy. Trudno zbyć milczeniem w środowisku ostatnią lawinę książek naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych, jakie zostały wydane. "Narracja w powieści graficznej" Kamili Tuszyńskiej, "Leksykon powieści graficznych" pod redakcją prof. Szyłaka, drugie wydanie „Komiksu – opowiadania obrazem” Bartosza Kurca, dwie książki o Jerzym Wróblewskim („Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych” Macieja Jasińskiego i „Urodzony, żeby rysować” Marcina Jaworskiego) to tylko kilka przykładów. Niemniej jednak "Zeszyty Komiksowe" wciąż trzymają mocną, choć niestety o ograniczonym zasięgu, pozycję. Kolejny numer, poświęcony teorii komiksu, już jesienią.

Opublikowano:Zeszyty komiksowe #21: Komiks od kuchni
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-