baner

Recenzja

Magiczny powrót do przeszłości

Krzysztof Tymczyński recenzuje Tymek i Mistrz. Tom 1
9/10
Magiczny powrót do przeszłości
9/10
Gdy Kultura Gniewu zapowiedziała wznowienie cyklu przygód dwójki tytułowych bohaterów, byłem absolutnie zachwycony. Oto bowiem kolejni bohaterowie mojego dzieciństwa zostaną przypomniani czytelnikom, a ja sam będę mieć okazję nabyć komiksy z nimi w porządnym wydaniu. Tak też wkrótce się stało i mój wewnętrzny dzieciak mógł cieszyć się do woli. ”Tymek i Mistrz” jest kolejnym komiksem, który świetnie wpisuje się w ofertę Krótkich Gatek i pomimo kilkunastu lat na karku, bawi niezmiennie tak samo.

Historia skupia się na dwójce tytułowych bohaterów. Tymek to młody chłopak, który chce zostać adeptem sztuk magicznych. Tak trafia do Mistrza – nieco roztargnionego, ale posiadającego wielką wiedzę czarodzieja. Od tego czasu śledzimy ich wspólne przygody, pełnych humoru, zabawnych zdarzeń, nieoczekiwanych spotkań, ale także i licznych pojedynków ze złym magiem Psujem i jego pomocnikiem Popsujem.

Dziś nie każdy może zdawać sobie z tego sprawę, ale ”Tymek i Mistrz” swego czasu zdobyli naprawdę ogromną popularność, dzięki której udało im się wyjść poza ”Komiksowo” – wspomniany wcześniej, piątkowy dodatek do ”Gazety Wyborczej”. W latach 2003-2005 ukazało się sześć tomów od Egmontu, zaś bohaterowie stworzeni przez Leśniaka i Skarzyckiego nie tylko zaliczyli epizod w legendarnym magazynie ”Spirou”, co nastąpiło w 2007 roku, a także pojawiali się nawet w podręcznikach szkolnych. Tym mocniej dziwi fakt, że przez ponad dekadę przyszło nam czekać na godną jakość wydania ich perypetii. Bo nie ma się co oszukiwać – wydanie Egmontu było najzwyklejszym w świecie albumem, a przy tym tytule aż prosiło się o coś więcej.

I tak oto publikacja wydawnictwa Kultura Gniewu, a dokładniej jego sekcji zajmującej się komiksami dla młodszych czytelników, nie zawiodła oczekiwań. Otrzymujemy ładny, solidny tom w twardej oprawie, w formacie identycznym jak chociażby tytuły Tomasza Samojlika. W środku papier offsetowy, który świetnie jednak współgra z nasyceniem kolorów, dzięki czemu w żadnym momencie nie można złapać się na stwierdzeniu, że kreda byłaby lepsza. Całość w bardzo atrakcyjnej cenie, więc chyba nie ma się nad czym zastanawiać prawda?

Ach, oczywiście. Ale czy sam komiks bawi tak samo, jak kilkanaście lat temu? Oczywiście, że tak. Osobiście uważam, że ”Tymek i Mistrz” jest świetnym przykładem komiksu, który spodoba się chłopcom (dziewczynkom już niekoniecznie) w wieku od około 10 lat. Bohaterowie są charakterystyczni, łatwo ich polubić, a kolejne ich przygody są zabawne, ale i pouczające. Z drugiej zaś strony – i w żadnym przypadku nie mam tego za zarzut – pojawiają się niekiedy trudne zwroty (np. wielka koniunkcja), nawiązania (w tym samym epizodzie jest odniesienie do Janko Muzykanta) czy zabawy słowne (jak chociażby ”druga strona medalu” czy ”struganie wariata”), których pełne zrozumienie wymaga już pewnej ilości lat na karku. Jeśli więc sądzicie, że Wasza pociecha podoła lekturze ”Tymka i Mistrza”, nie macie się nad czym zastanawiać.

Inną sprawą jest to, że możecie także nabyć ten komiks dla samych siebie. Satysfakcja gwarantowana, a dla niektórych z pewnością będzie to także trochę nostalgiczny, ale z pewnością magiczny powrót do przeszłości. Moim zdaniem trudno o lepszą rekomendację.

Opublikowano:Tymek i Mistrz. Tom 1

Tymek i Mistrz. Tom 1

Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Lew Leśniak
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Marzec 2016
Seria: Tymek i Mistrz, Krótkie Gatki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 165x235 mm
Stron: 152
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-27-7
Dodruk ukazał się w styczniu 2018 roku, styczniu 2019 i styczniu 2020 roku.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Magiczny powrót do przeszłości Magiczny powrót do przeszłości Magiczny powrót do przeszłości

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-