baner

Recenzja

Proza życia w kosmosie

Karol Sus recenzuje Saga #04
8/10
Proza życia w kosmosie
8/10
Jedna z ciekawszych pozycji amerykańskiego komiksu mainstreamowego, a zarazem czołowa przedstawicielka wciąż zbyt mało obecnego w Polsce wydawnictwa Image, seria "Saga" wchodzi do księgarń z czwartym tomem. Co tym razem Brian K. Vaughan (scenariusz) i Fiona Staples (rysunki) zgotowali trójce kosmicznych uciekinierów, Markowi, Alanie i małej Hazel?

Vaughan, znany z bezkompromisowego podejścia do tworzonych przez siebie serii, stawia w komiksie na naturalizm i wyrazistych bohaterów. Rzeczywiście, Alana i Marko trudno zakwalifikować jako płaskie wydmuszki. Każde z nich ma swoje racje i potrafi zaciekle ich bronić. Scenarzysta poświęca postaciom sporo uwagi, również tym drugoplanowym, sprawiając, że czytelnicy szybko zaczynają się do nich przywiązywać. Co ważne, żaden z nich nie jest kryształowo dobry lub bezgranicznie zły. W trakcie rozwoju fabuły możliwe są nawet zmiany sojuszów, nieraz bardzo zaskakujące.

Z zeszytu na zeszyt Vaughan pozwala sobie na coraz więcej, w czym kroku wiernie dotrzymuje mu Staples. Zupełnie jakby autorzy testowali czytelników, jak mocno mogą przesunąć granicę. Czwarty tom otwiera bardzo naturalistycznie przedstawiony poród. Naprawdę mocna scena może nie każdemu odpowiadać. Dalej jest jeszcze weselej i już się boję, czym jeszcze zaskoczą czytelników autorzy w kolejnych integralach.

Jednocześnie, mimo kilku mocnych scen, czwarta część "Sagi" to zdecydowanie postawienie większego nacisku na dramat i rozwój postaci, niż tylko i wyłącznie akcję. Marko i Alana po wielu perturbacjach wreszcie mogą odetchnąć na planecie Gardenia. Sielanka to jednak tylko pozory. Nad małżeństwem zbierają się czarne chmury. Tym razem jednak zamiast zastępom wrogów, bohaterowie będą musieli stawić czoła małżeńskiej rutynie, brakowi czasu dla siebie i poczuciu beznadziei życia codziennego.

Na pierwszy rzut oka "Saga" prezentuje się, jako typowa awanturnicza seria osadzona w realiach science-fiction. Duży nacisk na rozwój bohaterów i ich pogłębiony rys psychologiczny każą jednak spojrzeć na komiks Vaghuana i Staples z nieco innej perspektywy. W burzliwym życiu Alany i Marko można, bowiem odnaleźć wiele prawdy i sytuacji spotykających każdego rodzica w codziennych zmaganiach z rzeczywistością.

Opublikowano:Saga #04

Saga #04

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Fiona Staples
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2016
Seria: Saga
Tytuł oryginału: Saga vol. 4
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 152
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-67-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Proza życia w kosmosie Proza życia w kosmosie Proza życia w kosmosie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-