reklama baner reklama
baner

Recenzja

Rodzina jest najważniejsza

Przemysław Pawełek recenzuje Lazarus #03: Konklawe
7/10
Rodzina jest najważniejsza
7/10
Po dwóch tomach wprowadzających czytelników w ponury świat jutra Rucka i Lark wnoszą swoją opowieść na nowy poziom. Poznaliśmy już rody przyszłości - skrzyżowanie feudalnych władców, mafijnych familii i państwowej administracji. Poznaliśmy też Forever Carlyle - tytułowego łazarza, czyli ochroniarza swojej rodziny, wyhodowany na miarę produkt, który nad myślenie ma przedkładać ślepe posłuszeństwo osobom, które uważa za krewnych. Wiedzieliśmy już, że Carlyle'owie nie są na świecie sami, czas więc poznać kolejne rody.

Rucka wciąż sprawnie bawi się konwencją historycznego dramatu ubranego w szaty futuryzmu. Knowania i spiski, rozgrywające się dotąd w obrębie jednego rodu, wnosi na arenę międzynarodową. Tytułowe 'konklawe' to spotkanie ziemskich rodzin, zarówno darzących się zaufaniem, jak i zwaśnionych. Ten rodzaj uproszczonej konferencji międzynarodowej to arena kolejnych intryg, od których może zależeć wojna lub pokój, a kluczowe role odegrają tu zgromadzeni łazarze i nowoczesna technologia.

"Łazarz" to seria, która potrafiła z początku zaciekawić ciekawym ujęciem świata, ale brakowało jej czegoś, co by ją rozbujało. Wciąż trzymała wizualny poziom szorstką kreską i szerokimi, filmowymi kadrami Larka, ale brakowało czegoś, co ustrzegłoby cykl przed staniem się popychanym siłą bezwładności serialem. Trzeci tom dostarcza właśnie takiego rozpędu, eskalując światowe napięcie w duchu intryg dworskich, gdzie zakulisowe sojusze równie szybko zostają zawiązywane, co upadają. Jednocześnie wciąż nierozwiązana zostaje sprawa samej Forever. Zasiano w niej ziarno niepewności, czy jest członkiem rodziny, czy tylko żyjącą bronią. Ziarno kiełkuje i pewnie za jakiś czas wyda krwawy owoc, gdy łazarz odwróci się od swoich mocodawców. Nie nazwałbym scenariuszy Rucki oszałamiająco porywającymi, ale to konsekwentnie trzymające poziom solidne czytadło dla fanów historii o ponurym jutrze gatunku ludzkiego.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Lazarus #03: Konklawe

Lazarus #03: Konklawe

Scenariusz: Greg Rucka
Rysunki: Michael Lark
Kolor: Santi Arcas
Okładka: Michael Lark
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2016
Seria: Lazarus
Tytuł oryginału: Lazarus, Vol. 3 TP
Wydawca oryginału: Image
Tłumaczenie: Mateusz Jankowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Cena: 60,00 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-