baner

Recenzja

Podróż przez krainę stereotypów

Tomasz Kleszcz recenzuje Przygody TinTina #03: Tintin w Ameryce
6/10
Podróż przez krainę stereotypów
6/10
Młody reporter Tin Tin zostaje wysłany do Chicago, aby zająć się panującymi tam gangami. Szefem jednego z nich jest sam Al Capone, któremu Tin Tin namieszał w poprzednim albumie. Już od pierwszej strony - na której najsłynniejszy rudzielec świata wpada w pułapkę - zostajemy rzuceni w wir akcji. Pościgi, zaskakujące - nie zawsze pozytywnie - zbiegi okoliczności i ciągle zmieniająca się sceneria nie pozwala nam się nudzić. Z Chicago, pełnego gangsterów w garniturach trafiamy do Redskincity, pełnego Indian mieszkających w tipi oraz kowbojów jeżdżących na koniach. W międzyczasie przekonamy się, że Amerykę zamieszkują jeszcze chciwi i pazerni biznesmeni, więcej warstw społecznych - poza policją i rzezimieszkami do wynajęcia - w albumie nie widać. Na jednej ze stron autor zdołał zawrzeć historię Ameryki w pigułce, co robi duże wrażenie.

Styl rysunków Hergè'a jest charakterystyczny, przejrzysty i bardzo miły dla oka. Kolejne plansze ogląda się z przyjemnością, aczkolwiek ilość kadrów i dymków na stronach jest dość duża, żeby nie powiedzieć, że momentami przytłaczająca. Architektura, maszyny i ludzie odwzorowani są całkiem realistycznie, a jednak kreskówkowo i dla mnie osobiście warstwa graficzna jest lepszą stroną tej pozycji.

Po lekturze albumu nie do końca wiadomo, komu można by go polecić. Jak na dzisiejsze standardy niektóre wydarzenia są dość brutalne i jest wątpliwe, żeby młodzi rodzice chcieli czytać swojemu dziecku taki komiks. Nastolatków historia może nie pociągać, wziąwszy pod uwagę fakt, że na wiele elementów fabularnych musimy patrzeć z przymrużeniem oka. W dobie internetu oraz wszechobecnej telewizji Chicago i gangsterski klimat opowieści nie stanowią jakiejś fascynującej egzotyki, która wciąga i pozwala zapomnieć o realnym świecie. Największą wadą - lub zaletą, każdy czytelnik musi ocenić sam - jest brak jakiejkolwiek puenty. Autor nic nam nie mówi, nie ma tu jakiegoś drugiego dna, żadnego przesłania. Mamy historyjkę podaną w bardzo lekkiej, komediowej formie, z przyjemną warstwą graficzną na wysokim poziomie, przy której możemy się na chwilę zrelaksować i dobrze pobawić, a następnie o niej zapomnieć. Tylko i aż tyle.

Opublikowano:Przygody TinTina #03: Tintin w Ameryce

Przygody TinTina #03: Tintin w Ameryce

Scenariusz: Herge
Rysunki: Herge
Wydanie: II
Data wydania: Kwiecień 2016
Seria: Przygody TinTina
Tytuł oryginału: Tintin en Amérique
Rok wydania oryginału: 1932
Wydawca oryginału: Casterman
Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 64
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116436
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Podróż przez krainę stereotypów Podróż przez krainę stereotypów Podróż przez krainę stereotypów

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-