reklama baner reklama
baner

Recenzja

Imperium trudne początki

Tymoteusz Wronka recenzuje Star Wars Legendy #02: Star Wars. Darth Vader i widmowe więzienie
6/10
Imperium trudne początki
6/10
Kolejny album w serii „Star Wars Legendy” przedstawia historię z początków panowania Imperatora Palpatine’a. W odróżnieniu od kilku innych historii przedstawionych w tej serii przybliżającej (już) niekanoniczne komiksy ze świata „Gwiezdnych Wojen”, akurat fabuła snuta przez Hadena Blackmana wypada całkiem przyzwoicie.

„Darth Vader i Widmowe Więzienie” przedstawia opis wydarzeń wkrótce po powstaniu Imperium. Dochodzi do dobrze zaplanowanego buntu, w wyniku którego Imperator zostaje poważnie ranny i zmuszony do ucieczki, mając do pomocy jedynie Vadera, Trachtę i nieopierzonego, kalekiego kadeta. Historia zarysowana jest całkiem nieźle, podane jest sporo detali, a dynamicznie prowadzona narracja przenosi się z miejsca na miejsce. Kluczowe – chociaż nie jest to finał – jest tytułowe Widmowe Więzienie, do którego docierają bohaterowie.

Mimo wszystko dość nieprzekonywająco wypada postać Tohma, narratora i centralnej postaci tej historii. Zbyt słabo zostało umotywowane jego oddanie Imperium i ślepe zapatrzenie w zwierzchników, a także późniejsze trzymanie się tej linii, mimo licznych wskazówek, że nie jest to właściwa droga. Gdyby chociaż był karierowiczem… Cóż, psychologia nie należy do najsilniejszych stron tego albumu, chociaż próby jej zarysowania się pojawiają. Z drugiej strony należy pochwalić kreację Dartha Vadera jako mrocznej i bezwzględnej siły, a także Trachty stanowiącego dla niego przeciwwagę. Tyle, że przydaje się – szczególnie w przypadku tej drugiej postaci – niezła znajomość uniwersum, by wyłapać pewne smaczki.

Strona graficzna jest poprawna, ale praca Agustina Alessio w żaden sposób się nie wyróżnia. To dość klasyczne podejście do przedstawienia dobrze znanych postaci i schematyczne rozmieszczenie kadrów. To także oddające nastrój, utrzymane w ciemnych odcieniach plansze, na których w uproszczony sposób zostały przedstawione sceneria i bohaterowie. Jeśli ktoś lubi pełne detalów rysunki, to tutaj ich nie odnajdzie.

To kolejny komiks w serii przeznaczony przede wszystkim dla fanów „Gwiezdnych Wojen”, ale tym razem na tyle dobrze napisany, że może zainteresować też osoby dość pobieżnie znające te realia. Ci oczywiście nie wyłapią wielu detali, ale nadal mogą się cieszyć zgrabnie, choć bez fajerwerków, poprowadzoną historią. „Darth Vader i Widmowe Więzienie” bazuje po części na archetypach i stereotypach, ale dzięki temu jest dość uniwersalny.

Opublikowano:Star Wars Legendy #02: Star Wars. Darth Vader i widmowe więzienie

Star Wars Legendy #02: Star Wars. Darth Vader i widmowe więzienie

Scenariusz: Haden Blackman
Rysunki: Agustin Alessio
Okładka: Tsuneo Sanda
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2015
Seria: Star Wars Legendy
Tytuł oryginału: Darth Vader and the Ghost Prison
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 120
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1037-3
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Imperium trudne początki Imperium trudne początki Imperium trudne początki

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-