baner

Recenzja

Batman w szortach

Jan Sławiński recenzuje Batman #06: Cmentarna szychta
5/10
Batman w szortach
5/10
„Cmentarna Szychta” to zbiór siedmiu krótszych historii pióra Scotta Snydera, którego wspomagało kilku scenarzystów. Po kilku dłuższych opowieściach o Mrocznym Rycerzu duetu Snyder & Capullo („Rok Zero”, „Śmierć Rodziny”, dylogia o Trybunale Sów) mamy okazję przeczytać tom zbierający krótsze formy obu artystów osadzone w Gotham City. Część z komiksów zilustrowali również inni artyści.

Poszczególne komiksy rozgrywają się w różnych okresach życia Batmana. Przykładowo otwierająca album „Nowa świetlana przyszłość” odnosi się do wydarzeń z „Roku zerowego”, a wieńczący tom „Cichy” rozgrywa się po „Wiecznym Batmanie”. Z kolei historie „Podołaj” i „Błędne ogniwo” nawiązują do dramatycznych wydarzeń z serii „Batman Incorporated”, która nie została wydana w naszym kraju. Przeskoki czasowe oraz odwołania do innych tytułów wprowadzają zamęt.

Same historyjki są w większości błahe, to niemające większego znaczenia fabułki, które zaraz po lekturze ulatują z głowy. Na dobrą sprawę ciekawe są właściwie trzy wątki. Pierwszy, dominujący w albumie to rozpacz Batmana po stracie syna. Drugi to historia chorej psychicznie kobiety zamkniętej w Arkham i cierpiącej z powodu tego, że szpital z każdym dniem coraz bardziej przypomina więzienie, a nie miejsce do rekonwalescencji. Trzecia - opowieść o seryjnym mordercy, który za cel obrał sobie pacjentów Leslie Thompkins – bezdomnych, samotnych, zapomnianych mieszkańców biednej części Gotham.

Graficznie album prezentuje się co najwyżej poprawnie. Poza kreską Grega Capullo, który zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych artystów-wyrobników, trudno tu szukać szczególnej jakości. Oczy nie krwawią, ale nie ma się czym zachwycać. W kontekście niedawnej premiery kontynuacji „Człowieka ze stali” warto wspomnieć, że w jednej z historii Mroczny Rycerz łączy siły z Supermanem. Nawet to jednak nie pomaga albumowi, który w moim mniemaniu sprawia wrażenie zbędnego zapychacza pomiędzy większymi fabułami.

Opublikowano:Batman #06: Cmentarna szychta
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Batman w szortach Batman w szortach Batman w szortach

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

griftus -

Podobna myśl mnie naszła, po przeczytaniu tej recenzji. Jednak to fakt, nie każdemu musi podobać się to samo. Pozdrawiam

Nostromo -

Rozumiem, że o gustach się nie dyskutuje
ale nazywanie Wesa Craiga, Alexa Maleeva,
Matteo Scalere czy Dustina Nguyena
artystami-wyrobnikami to trochę przypał.