baner

Recenzja

W drogę ku zachodzącemu słońcu

Przemysław Pawełek recenzuje Green Blood #03
5/10
W drogę ku zachodzącemu słońcu
5/10
Trzeci tom "Green Blood" zamyka część znanych już wątków, ale otwiera też nowe. Do finału dochodzi starcie gangów z nowojorskiego Five Points. Bracia Burnsowie zostawiają za sobą pewien etap życia i otwierają nowy - jadąc na Zachód. "Green Blood" zmienia się w niemal pełnoprawny western - szkoda tylko, że niewiele to tej serii pomaga.

Dotychczasowe dwa tomy przedstawiły miejskie losy starszego z braci - cyngla na usługach gangu Grave Diggers i młodszego, nieświadomego profesji brata i ciężko harującego przy uczciwej pracy. Trzeci tom wprowadza w końcu ojca Burnsów - zimnego drania, z wyglądu i charakteru przypominającego Victora Creeda ze świata Marvela. Jego obecność zaostrza sytuację w dzielnicy i prowadzi do eskalacji, na którą zbierało się od dawna - dość powiedzieć, że starszy z braci poprzysiągł mu śmierć. Drastyczne wydarzenia kierują też rodzeństwo w podróż w stronę Dzikiego Zachodu. Po drodze wplątują się w lokalną intrygę związaną ze staruszką, jej ziemią i planami budowy linii kolejowej.

Chciałbym móc napisać, że podsumowanie poprzednich dwóch tomów jest pełne dramatyzmu, a opuszczenie Nowego Jorku to dla serii zastrzyk - nomen omen - świeżej krwi. Niestety tak nie jest. Kolejne konfrontacje są przeciągnięte i czyta się je (a także ogląda) dość beznamiętne, nie niosą ze sobą ani napięcia, ani zbyt dużej ilości satysfakcjonującej akcji. Także podróż Burnsów to wepchnięcie historii w dość głębokie koleiny wytyczone w ramach konwencji. Trudno w tym gatunku o rozwiązania bardziej wtórne niż walka farmerów o ich ziemię i spór dotyczący budowy kolei - nawet z podchodów bandytów i stróżów prawa udaje się więcej wycisnąć.

Nie jestem w stanie jednocześnie napisać, by trzeci tom serii mnie zawiódł. Ot - kolejna odsłona umiarkowanie zajmujących przygód, których doświadczają umiarkowanie zajmujący bohaterowie. Mangę wchłania się z równą lekkością, co zapomina i wątpię, byśmy doczekali się nagłego wzrostu poziomu serii w kolejnych tomach.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Green Blood #03

Green Blood #03

Scenariusz: Kakizaki Masasumi
Rysunki: Kakizaki Masasumi
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2016
Seria: Green Blood
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Format: A5
Stron: 200
Cena: 25,20 zł
Wydawnictwo: JPF
ISBN: 9788374715430
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-