baner

Recenzja

Nie jesteś wyjątkowy

Karol Sus recenzuje Kołonotatnik z Bohaterem
3/10
Nie jesteś wyjątkowy
3/10
Internet daje obecnie ogromne możliwości publikowania. Powstające serwisy, blogi, kanały, podcasty i społecznościowe grupy pełne są treści, informacji i wpisów. Każdy może znaleźć coś dla siebie w zasadzie w dowolnej dziedzinie. Nie da się jednocześnie ukryć, że żyjemy w erze SMS-ów, fejsbukowych lajków i internetowych memów. Zasypywani informacjami mamy coraz mniej czasu na ich przyswajanie. Liczy się jak najkrótszy czas potrzebny na przeczytanie wiadomości, jej celność, a nierzadko sarkazm. Stąd ogromne popularności różnej maści kwejków, demotywatorów i reszty serwisów dających możliwości upustu emocji w jak najbardziej skrótowy sposób.

Oczywiście nie oznacza to, że wszelkie tego typu inicjatywy należy z góry potępić w czambuł. Sieć pełna jest ciekawych blogów czy kanałów tematycznych, gdzie mimo skrótowości, można odnaleźć intrygujące podejście do codziennego życia. I mimo że strony te żyją typowo internetowym życiem, na które składa się bardzo krótki okres ważności, to niektóre z nich doczekały się swoich publikacji na papierze. Przykładem mogą być "Niecodziennik MKK" Martyny Krutulskiej-Krechowicz (Stowarzyszenie Forum Art, 2013; http://www.niecodziennikmkk.blogspot.com) czy "Polskie pigułki" Fanny Vaucher (Bęc Zmiana, 2014; http://www.pilulespolonaises.blogspot.com). W listopadzie 2015 roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak wydał natomiast zbiór rysunków Małgorzaty Halber, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej, "Kołonotatnik z Bohaterem".

Małgorzata Halber, bardziej znana z pracy w telewizji, od kilku lat regularnie tworzy krótkie historyjki z Bohaterem w roli głównej, publikowane na jej kanale na Facebooku. Notatki z codzienności, pospiesznie rysowane na rachunkach, paragonach, zalanych kawą kartkach, przy użyciu kredek, mazaków, naprędce znalezionego długopisu, to zapis obserwacji otaczającego świata ujęty w nieco sarkastyczny sposób. Kim jest Bohater? Wiecznie zagubiony, niedowartościowany i zakompleksiony zdaje się być głosem pokolenia ludzi korpo, fastfoodów i smartfonów. Wśród ludzi będący pewnymi siebie, idącymi przebojem przez życie i przekonanymi o własnej wyjątkowości, natomiast w zaciszu domu zamykającymi się w skorupie braku akceptacji samego siebie. Bohater narzekający na ludzkość i pogardzający nią, zdaje się nie zauważać, że sam jest typowym tej ludzkości przedstawicielem, a deklarowana wyjątkowość jest tylko pustą fasadą. Zresztą większości bon motów Halber zdaje się być bliżej raczej do mało oryginalnych powiedzonek w stylu Paulo Coelho niż wartościowych myśli.

Bohater z pewnością ma wielu wielbicieli w Internecie, gdzie króluje skrót i przyswajalność. Obawiam się jednak, że materiał jest zbyt ubogi na samodzielną publikację na papierze. Nie dotyczy to jedynie treści, ale także formy, spisującej się w blogosferze, w książce natomiast rozczarowującej, przypominającej raczej szkicownik.

Opublikowano:



Kołonotatnik z Bohaterem

Kołonotatnik z Bohaterem

Scenariusz: Małgorzata Halber
Rysunki: Małgorzata Halber
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2015
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 14.4 x 20.5 cm
Stron: 384
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 978-83-240-3547-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-