reklama baner reklama
baner

Recenzja

Miasto niespokojnych rewolwerów

Przemysław Pawełek recenzuje Green Blood #02
6/10
Miasto niespokojnych rewolwerów
6/10
Życie braci Burnsów nigdy nie należało do łatwych. Imigranci w XIX-wiecznym Nowym Jorku nie mieli łatwo, a sierotom było jeszcze bardziej pod górkę. Gdy młody tyrał jako pracownik fizyczny, starszy potajemnie zajmował się mokrą robotą dla jednego z gangów. Prosty układ zlecenie-zadanie-zapłata nagle się komplikuje, a reperkusje tego odbiją się echem w całej dzielnicy.

Masasumi Kakizaki w swojej mandze zaproponował miejską odmianę westernu i pozostaje konsekwentny. Stylistycznie bliżej tu jednak nie do amerykańskich, a do włoskich wzorców. Na ulicach króluje przemoc i zepsucie, siła oznacza władzę, a dobro pozostaje frazesem, wymawianym w najwyżej kpiarskim tonie. Ulice, które przemierzają Luke i Brad Burns, to rynsztoki, szemrane knajpy i burdele. Jak się okazuje - nawet w takich realiach, gdy już wydaje się że jest źle, może stać się jeszcze gorzej. Starszy z braci, zabójca pod pseudonimem Grim Reaper, wdaje się w konflikt z synem swojego szefa - odrażającym, niezrównoważonym i pozbawionym hamulców jegomościem. Pojawiają się intrygi, nakręca spirala przemocy, a stawką jest nie tylko życie rodzeństwa, ale też tajemnica, której nie zna młodszy z nich - że niejaki Grim Reaper to członek rodziny.

Drugi tom "Green Blood" trzyma poziom tomu pierwszego, co jest tyleż komplementem, co i przyganą. To przyzwoite czytadło, które tak samo przyzwoicie się czyta, jak i tom pierwszy, ale w dalszym ciągu ta seria nie wyzwala we mnie żadnych emocji i po tom trzeci sięgnę pewnie nie z ciekawości, a popychany siłą czytelniczej inercji. Jednocześnie - "Green Blood" nie nudzi, kreska, jaką narysowano tę serię ma swój charakter, a finał tomu zwiastuje, że może już niedługo czytelników czeka mocniejsze uderzenie. Oby, bo jak na razie jest to seria do przeczytania i zapomnienia.Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Green Blood #02

Green Blood #02

Scenariusz: Kakizaki Masasumi
Rysunki: Kakizaki Masasumi
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2015
Seria: Green Blood
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Format: A5
Stron: 200
Cena: 25,20 zł
Wydawnictwo: JPF
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Miasto niespokojnych rewolwerów Miasto niespokojnych rewolwerów Miasto niespokojnych rewolwerów

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-