baner

Recenzja

Młodzi patrioci, do broni!

Karol Sus recenzuje Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944. Pakiet
8/10
Młodzi patrioci, do broni!
8/10
W powszechnej świadomości Instytut Pamięci Narodowej jest jednostką skupiającą się na opracowywaniu materiałów i śledztwach związanych z agenturalną przeszłością osób publicznych. Nie ma się czemu dziwić, szczególnie w kontekście bardzo gorącej ostatnio sprawy nowych materiałów dotyczących TW „Bolka”. Każdy jednak, kto śledzi nowości wydawnicze sygnowane przez IPN, wie, że sporo, jeśli nie większość, tych publikacji dotyczy okresu II wojny światowej. Co więcej Instytut Pamięci Narodowej, prowadząc także działalność propagowania polskiej historii, posiada w swojej ofercie także publikacje skierowane do młodszego czytelnika. A wśród nich coraz liczniejsze albumy komiksowe. O ile do tej pory były one skierowane raczej do starszej młodzieży, tak teraz, dzięki serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939 - 1944” Tomasza Robaczewskiego (scenariusz) i Huberta Ronka (rysunki) dzieje polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej mogą poznawać także młodsi odbiorcy.

Tytułowy bohater to kilkunastoletni mieszkaniec Grodna, dzielny harcerz i pomysłowy zawadiaka, który zdeterminowany jest bronić swojej ojczyzny przed kolejnymi najeźdźcami. Pierwsze kroki w małym sabotażu, nauka konspiracji czy wreszcie wspólna ze znajomymi z podwórka produkcja prymitywnych materiałów wybuchowych już wkrótce okażą się niezwykle przydatne. Zgodnie z zapisami paktu Ribbentrop-Mołotow, Grodno przypada w udziale żołdakom z Armii Czerwonej. Do miasta w szybkim tempie zbliża się pancerna dywizja sowiecka. Antek wraz ze znajomymi, podobnie jak dziesiątki innych dzieciaków z Grodna, organizują dramatyczną obronę, do ostatnich sił wspierając resztki regularnego Wojska Polskiego stacjonującego w mieście. To jednak dopiero początek wojennej tułaczki sympatycznego chłopca.

Losy Antka zebrane zostały w czterech albumach, których premiera miała miejsce jednocześnie (i są sprzedawane w pakiecie). Mimo że kolejne albumy łączą się ze sobą w jedną zwartą historię, poszczególne komiksy rozgrywają się na zupełnie różnych arenach wojennych zmagań z nazistami. W ten sposób po obronie Grodna („Obrona Grodna 1939”) Antek trafia do sowieckiego Gułagu („Ucieczka z nieludzkiej ziemi 1940”). Oczywiście nie gości tam zbyt długo, zdeterminowany postanawia uciec do formującej się na Bliskim Wschodzie polskiej armii. Dzięki temu bierze udział w walce o Tobruk („Szczury Tobruku 1941”), aby następnie zostać wysłanym do Włoch, gdzie zapisze się na kartach historii jako jeden ze zdobywców klasztoru na Monte Cassino („Bitwa o Monte Cassino 1944”). Każdy z komiksów, oprócz tego, że wiele faktów historycznych wplecionych ma w samą fabułę, zaopatrzony jest także w przystępny komentarz poszerzający wiedzę czytelnika na temat wydarzeń, w których udział bierze Antek. Dzięki temu czytelnik w łatwy sposób może nauczyć się sporo na temat polskiego udziału w II wojnie światowej, co z pewnością ważne okaże się dla rodziców i nauczycieli, którzy zdecydują się podsunąć komiks dziecku.

Odpowiedzialny za warstwę graficzną Hubert Ronek wywiązał się ze swojego zadnia znakomicie. Co nie powinno dziwić, gdyż rysownik ten (a także często scenarzysta swoich komiksów) ma na koncie liczne publikacje. Co prawda do tej pory ograniczał się przede wszystkim do komiksu niezależnego, często wydawanego własnym sumptem, jednak autor ten zdobył liczne grono fanów i spore uznanie w środowisku. Kreska Ronka idealnie pasuje do komiksu dziecięcego, rysownik ma bowiem pewną kreskówkową manierę. Jak przystało na komiks wojenny ,jest w nim sporo scen dynamicznych. Te ogląda się z ogromną przyjemnością, podziwiając umiejętne rozplanowanie kadrów. Znajdzie się także miejsce na splashpage z ogromną eksplozją.

Osobny akapit należy poświęcić samemu wydaniu. Oprócz zakupu jedynie pakietu komiksów, czytelnik ma bowiem możliwość zaopatrzenia się w pięknie i bogato wydany box. Oprócz czterech albumów o przygodach Antka Srebrnego, młody czytelnik znajdzie tam mnóstwo dodatków. Wśród nich grę planszową, dwustronne puzzle, replikę orzełka polskich żołnierzy z Włoch i Afryki oraz zestaw naklejek i prasowanek. A wszystko to zamknięte w eleganckim pudełku. Całość wygląda wprost wspaniale i z pewnością zapewni dziecku mnóstwo radości i zabawy, dodatkowo poszerzając jego wiedzę o działaniach polskich wojsk podczas II wojny światowej.

„Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939 – 1944” jest doskonałym pomysłem na prezent dla każdego młodego pasjonata historii. Ciekawe i pełne akcji historie przedstawione w komiksach Robaczewskiego i Ronka nie tylko bawią, ale także uczą, co może być z powodzeniem wykorzystane także w szkole podczas lekcji historii. Jeśli dodać do tego bogaty zestaw gadżetów i gier zebranych w boksie, otrzymujemy jeden z ciekawszych pakietów komiksowych dostępnych obecnie na rynku.

Opublikowano:Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944. Pakiet

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944. Pakiet

Scenariusz: Tomasz Robaczewski
Rysunki: Hubert Ronek
Data wydania: Luty 2016
Seria: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944
Druk: kolor
Oprawa: pudełko
Cena: 150,00 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Młodzi patrioci, do broni! Młodzi patrioci, do broni! Młodzi patrioci, do broni!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-