baner

Recenzja

Czas zamknięty w pudełku

Przemysław Pawełek recenzuje Tutaj
10/10
Czas zamknięty w pudełku
10/10
Już na początku roku Wydawnictwo Komiksowe dostarcza nam jedną z najoryginalniejszych premier tego roku. "Tutaj" to pudełko zawierające w sobie ryzę jednostronnie zadrukowanych luźnych plansz. Richard McGuire zaprasza nas na wyjątkową podróż w czasie.

Pierwsze zetknięcie z zawartością pudełka może prowokować pytanie - czy to jest jeszcze komiks? Zamiast linearnej fabuły utrzymujemy konsekwentne pogwałcenie chronologii. Autor nie próbuje się nawet bawić w oryginalne kadry - każda kolejna plansza to ta sama perspektywa. Jest tu jednak pewna sekwencyjność, choć trzeba tu momentami włożyć pewien wysiłek, by ją odnaleźć.

Każda kolejna strona to kadr przedstawiający to samo miejsce - najczęściej pokój, momentami to, co było w tym miejscu jeszcze zanim powstała budowla, a momentami to, co z tym miejscem dzieje się w przyszłości. McGuire sięga po tak oczywiste narzędzia komiksowej narracji jak dymki z tekstem, czy - co wydaje się tu dużo ważniejsze - po okazjonalne kadry, mieszając ze sobą czasy i kontrastując na jednej planszy wygląd poszczególnych miejsc pokoju w zależności od epoki. W ten sposób pokazuje podobne wydarzenia na przestrzeni lat czy sekwencje wydarzeń w chwili, którą ilustruje.

"Tutaj" to wyjątkowa podróż - autorowi udało się niemalże narysować czas, a już na pewno jego upływ. To opowieść o tym, jak wiele się zmienia na naszych oczach, jak bardzo niektóre zmiany wydają się nieznaczne na tle nieskończoności, a także jak bardzo pewne kwestie pozostają uniwersalne niezależnie od upływu czasu. Dodatkowym atutem polskiego wydania jest jego forma - zamiast albumu dostajemy opakowany zbiór plansz. Możemy je przeglądać w narzuconej przez autora kolejności, ułożyć chronologicznie, czy śledzić poszczególne wątki krzyżujące się w w czasie z innymi wydarzeniami, czy stworzyć własny unikalny i jednorazowy komiks, rozkładając wszystko na podłodze według innego klucza. Jedynym mankamentem pozostaje brak numeracji plansz (nawet z tyłu), co może nam po kilkurazowym tasowaniu utrudnić przywrócenie pierwotnego układu.

Mamy do czynienia z komiksem niebanalnym i wyjątkowym, choć dla koneserów eksperymentów i zabaw formalnych. To eksperyment, który też rozciąga się w czasie - McGuire rozpoczął go pierwszą krótką formą niemal trzy dekady temu. Z obecnej perspektywy można stwierdzić, że to eksperyment w pełni udany.

Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Tutaj

Tutaj

Scenariusz: Richard McGuire
Rysunki: Richard McGuire
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2016
Tytuł oryginału: Here
Rok wydania oryginału: 2014
Wydawca oryginału: Pantheon Books
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor
Oprawa: boks
Format: 230x300 mm
Stron: 154
Cena: 150,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8069-569-6
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Czas zamknięty w pudełku Czas zamknięty w pudełku Czas zamknięty w pudełku

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-