baner

Recenzja

Z siostrami jest zabawa

Maciej Gierszewski recenzuje Sisters #02: Będzie zabawa
7/10
Z siostrami jest zabawa
7/10
Pierwszy album z przygodami Wendy i Marine trafił do księgarń w październiku ubiegłego roku, drugi w grudniu, a premiera trzeciego zapowiadana jest na połowę lutego. Dobre tempo wydawnicze sprzyja utrzymaniu zainteresowania serią, którą warto polecać najmłodszym czytelnikom. W recenzji pierwszego albumu wskazywałem, że komiks może być śmiało czytany i przez dziewczynki, i przez chłopców. Ponieważ trudności obcowania ze starszym (i/lub młodszym) rodzeństwem dotyczą zarówno braci, jak i sióstr.

Komiks „Będzie zabawa” nie bardzo się różni od poprzedniego. Dalej głównymi bohaterkami są dwie siostry: młodsza Marine i starsza Wendy. Rzecz zawiera po prostu ich nowe przygody. Towarzyszymy im w szkole, na wakacjach na plaży oraz w domu. Mamy okazję zapoznać się z codziennością dziewczynek, które raz są największymi przyjaciółkami, a innym razem wrogami, jednego dnia się kochają, a następnego nienawidzą. Emocje bohaterek bywają zmienne i nieprzewidywalne. Przypuszczam, że francuscy autorzy, którzy odpowiadają za scenariusz, w duży stopniu korzystają z własnych obserwacji i doświadczeń. Dzięki temu opowiadane historie wyróżniają się celnością i lekkością. Gagi sytuacyjne w większości wypadków faktycznie śmieszą.

Budowa jest taka sama jak poprzednio, czyli całość składa się z pojedynczych historii ukazanych na jednoplanszówkach, które nie łączą się w spoisty ciąg zdarzeń. Zabieg nie wpływa w negatywny sposób na ewentualną przyjemność, którą czytelnik czerpie z lektury. Ma też swoje plusy: przygodę z serią „Sisters” można rozpocząć od bieżącego albumu, bez konieczności zapoznania się z akcją w jedynce oraz nie trzeba od razu czytać całości, można najmłodszym odbiorcom dozować.

„Sisters” to serial humorystyczno-obyczajowy, którego atrakcyjność w dużym stopniu jest zasługą rysownika. William Maury z dużym wyczuciem dynamiki i mimiki rysuje swoje bohaterki. Dba o to, aby w kadrach wiele się działo. Nie zapomina o drugim planie, na którym również rozgrywają się jakieś wydarzenia. Nad każdą planszą na marginesie umieścił mały rysunek, który skrótowo odnosi się do opowiadanej historii.

Ciekawi mnie, czy w kolejnych albumach artyści w jakiś sposób zmieniają formułę? Budują dłuższe opowieści? Wprowadzają nowych bohaterów? Nawet jeśli nie, to i tak warto produkcję Francuzów podsuwać do czytania dzieciom i młodzieży, bo to jest rzecz głównie dla nich.

Opublikowano:Sisters #02: Będzie zabawa

Sisters #02: Będzie zabawa

Scenariusz: Christophe Cazenove, William
Rysunki: William
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2015
Seria: Sisters
Tytuł oryginału: LES SISTERS Tome 2: A la mode de chez nous
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Bamboo
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1026-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Z siostrami jest zabawa Z siostrami jest zabawa Z siostrami jest zabawa

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-