baner

Recenzja

Cisza przed burzą

Przemysław Pawełek recenzuje Berserk #05
8/10
Cisza przed burzą
8/10
W poprzednim tomie pożegnaliśmy narwanego wojownika, gdy ubezpieczał tyły oddziału ściganego przez wroga. Tom piąty to kolejny etap w jego życiu, a jego losy przesądza finał tamtego starcia. Dowódca najemników Griffith staje się dla Gutsa kimś więcej niż kolejnym żołnierzem wyższym rangą. Nasz protagonista zawdzięcza mu życie, a jego drużyna staje się dla niego pierwszą chyba w życiu namiastką normalnej rodziny, gdzie każdy się o siebie troszczy. Sielanka przerywana cyklicznymi rzeziami nie może jednak trwać wiecznie. Po trzech latach w życie Gutsa i białowłosego dowódcy wkraczają siły nieczyste.

Nowy tom Miury daje nam dokładnie to, co poprzednie - to ciąg dalszy opowieści o zdeterminowanym dzikusie z gigantycznym mieczem. Nie ma jednak mowy o zawodzie. Historia trzyma poziom fabularny, rozwijając relacje pomiędzy bohaterami, w żołnierskie życie wprowadzając mrok i złowróżbną przepowiednię. Jednocześnie wrażenie robi kreska Japończyka, w stosunku do pierwszego tomu jeszcze bardziej wycyzelowana i momentami aż zbyt dynamiczna.

"Berserk" to przekładaniec drobiazgowo rozrysowanych starć armii i pełnych krwi z dekapitacji starć z fabularnymi sekwencjami przybliżającymi nam bohaterów. Miura nie odchodzi zanadto od wypracowanej koncepcji i dobrze, że tego nie robi, bo ta koncepcja się najzwyczajniej w tym świecie dobrze sprawdza. W obrazek o żywocie najemników wkradają się tu jednak mroczne tony sugerujące, że napięcie będzie stopniowo wzrastać, by drzemiący tu gdzieś pod powierzchnią rozkład i zepsucie wypełzły w końcu na wierzch, a przyszywana rodzina się rozpadła z wielkim hukiem.

Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Berserk #05

Berserk #05

Scenariusz: Kentaro Miura
Rysunki: Kentaro Miura
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2015
Seria: Berserk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Format: A5
Stron: 220
Cena: 25,20 zł
Wydawnictwo: JPF
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-