reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Piękny finał dobrej serii
Sławiński o "Czarny Młot #04: Era Zagłady. Część 2"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

Ulotne życie rzeźbiarza

Łukasz Słoński recenzuje Stwórca
8/10
Ulotne życie rzeźbiarza
8/10
Scotta McClouda kojarzy się głównie jako twórcę komiksów opowiadających, w przystępny i zrozumiały sposób, o teorii tego medium ("Zrozumieć komiks"), etapach jego tworzenia ("Making Comics") oraz tego, w jaki sposób się zmienia i ewoluuje ("Reinventing Comics"). Ale jego dorobek to także tytuły tworzone dla DC ("Superman Strenght"), autorska opowieść o superbohaterach ("Zot!") czy parodia pewnych komiksowych schematów ("Destroy!"). Długą nieobecność McClouda na polskim rynku wydawniczym w ubiegłym roku przełamała Kultura Gniewu, publikując – mający ponad 20 lat – "Zrozumieć komiks". Mimo upływu czasu zebrane tam obserwacje pozostają nadal aktualne i w nieszablonowy sposób tłumaczą istotę komiksu (z uwzględnieniem „lokalnych” naleciałości, wpływających na ostateczny kształt mangi czy komiksu superbohaterskiego). Pod koniec 2015 roku pojawiło się tłumaczenie "Stwórcy", najnowszej pozycji w dorobku Scotta McClouda. Tytuł ten, opublikowany przez Wydawnictwo Komiksowe, pokazuje praktyczne działanie teorii zawartej w "Zrozumieć komiks", ale przede wszystkim jest ciekawie zilustrowaną opowieścią o twórczości, byciu artystą i o tym, z jakimi poświęceniami i wyrzeczeniami wiąże się życie tytułowego stwórcy.

Głównego bohatera tej ponad 400-stronicowej opowieści poznajemy w barze, gdzie w samotności przepija swoje ostatnie pieniądze. Do chłopaka przysiada się dawno niewidziany wujek Harry, z którym zaczynają rozpamiętywać minione czasy. Okazuje się, że David Smith, bo tak nazywa się ów zgorzkniały młodzieniec, był obiecującym rzeźbiarzem, jednak ten rozdział życia wydaje się być zamkniętą historią. W jego agresywnych reakcjach na otoczenie możemy dostrzec frustrację i przygnębienie wynikające z niespełnionych ambicji, ale także dramatycznych doświadczeń związanych z najbliższymi. Przykre położenie bohatera zmieni się dzięki przypadkowemu spotkaniu z wujkiem i przedstawionej przez niego propozycji.

W jednym z fragmentów "Zrozumieć komiks" McCloud odnosi się do potrzeby tworzenia oraz ekspresyjnego wyrażania własnego ja. Taki twórczy pęd miał towarzyszyć człowiekowi od zawsze, istniejąc obok instynktu przetrwania i rozmnażania. "Stwórca" zdaje się powracać do tego wątku, co widać choćby w koszmarze sennym Davida, gdzie wszyscy ludzie na świecie mają w sobie artystyczny pierwiastek, a więc każdy może być artystą. McCloud pokazuje, jak obsesja tworzenia wpływa na otoczenie, kontakty z najbliższymi. Nie zauważa się ich, ponieważ na etapie „wpisywania” i „nagłaśniania” własnego nazwiska, prze się do przodu, często nie bacząc na potrzeby kochających osób. I widać to w biografii Davida. Wybór artystycznej drogi wiąże się dla niego z przykrymi konsekwencjami: brakiem przyjaciół, pieniędzy, niepewnością co do dnia jutrzejszego. Wraz z rozwojem fabuły okazuje się jednak, że gdzieś tam są osoby, które wyciągają w kierunku bohatera pomocną dłoń i nadają sens kolejnym dniom jego życia, czyniąc je ciekawszymi, piękniejszymi i bardziej niezwykłymi.

Graficznie Stwórca zachwyca nietuzinkowym potraktowaniem kadrów, które stanowią mocną stronę komiksu. Widać, że McCloud ,rozrysowując opowieść o Davidzie, korzystał z teorii wyłuszczonej na łamach "Zrozumieć komiks". Część kadrów ma pokazać dynamikę procesu twórczego. Kiedy dni mijają bardzo szybko, wówczas pojedyncze, niezwiązane ze sobą kadry stają się wyłącznie zasugerowaniem pewnych wydarzeń składających się na codzienne życie bohatera: seks, mycie naczyń, spotkania ze znajomymi. Czytelnik, poprzez swoją wyobraźnię, może rozwinąć te ledwo zarysowane historie. Inaczej jest w scenie imprezy z początku komiksu, na którą trafia David. Została podzielona na kilkanaście miniaturowych kadrów, pokazujących wolno mijający czas i czynności, które wykonuje bohater: nieporadne rozmowy, picie piwa, sprawdzanie czasu na komórce. Rysownik, poprzez stopniowanie kolorów, wyostrza pewne elementy znajdujące się na ilustracjach, inne zaś czyni ledwo wyraźnymi. Widać to na przykład, gdy bohater poszukuje pewnej dziewczyny. McCloud zaznacza wyraźną kreską postać Davida i tajemniczej kobiety, natomiast otaczający ich ludzie zlewają się w tło. To tylko nieliczne elementy składające się na niezwykle ciekawą warstwę graficzną "Stwórcy".

"Stwórca" McClouda, to nie tylko opowieść o byciu artystą, ale także historia o miłości, dojrzewaniu, samotności i pewnie o wielu innych rzeczach, które ujawniają się wraz z każdą kolejną lekturą. Bo ta niezwykła fabuła, a sposób, w jaki została przedstawiona, zachęca do ponownego przeczytania. Zwieńczenie "Stwórcy" pokazuje doskonałe wyczucie medium, które zostaje zaprzęgnięte do opowiedzenia poruszającej historii Davida. Nie dziwi więc, że tytuł ten pojawia się w wielu zestawieniach – polskich i zagranicznych – jako jeden z najważniejszych komiksów minionego roku.

Opublikowano:Stwórca

Stwórca

Scenariusz: Scott McCloud
Rysunki: Scott McCloud
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2015
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 150x215 mm
Stron: 496
Cena: 89,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8069-570-2
W kwietniu 2016 roku komiks miał dodruk. Użyto innego papieru, przez co grzbiet jest szerszy.
WASZA OCENA
9.50
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
10 /10
Zagłosuj!

Galerie

Ulotne życie rzeźbiarza Ulotne życie rzeźbiarza Ulotne życie rzeźbiarza

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-