baner

Recenzja

Przeciwieństwem wojny jest…

Karol Sus recenzuje Saga #03
8/10
Przeciwieństwem wojny jest…
8/10
Oferta komiksów pochodzących zza wielkiej wody w ogromnej części składa się z kolejnych wariantów przygód superbohaterów. Nie ma w tym nic złego, wszak trykociarze są znakiem rozpoznawczym amerykańskiego komiksu. Czytelnicy jednak mogą w pewnym momencie poczuć zmęczenie tą formą rozrywki. Niestety trudno nie zarzucić jej wtórności, a nie raz po prostu wypalenia. Wałkowane od dziesiątek lat postaci po pewnym czasie stają się przewidywalne. Wcale jednak nie trzeba szukać komiksów z innych krajów, aby poczuć zew świeżości. Także komiksy rodem z USA mogą być nowatorskie, a przy tym ciągle tak charakterystycznie „amerykańskie”. Do komiksów takich zaliczyć można serię „Saga” autorstwa Briana K. Vaughana (scenariusz) i Fiony Staples (rysunki) wydawanej w Polsce przez Muchę Comics, która właśnie wypuściła do księgarni trzeci integral kosmicznych przygód Marko, Alany i małej Hazel.

Dotarłszy na planetę Quietus, bohaterowie mają nadzieję odnaleźć na niej nie tylko swego mentora, autora powieści, która była impulsem do buntu Alany, ale przede wszystkim spokój i wytchnienie. Rzeczywiście pierwsze dni na Quietusie dały złudę bezpieczeństwa. D. Oswald Heist, choć nieco ekscentryczny, okazał się być dobrym gospodarzem. Na tyle, że pomiędzy nim a matką Marko, po początkowej niechęci, zawiązuje się nić sympatii. To, co tak pożądane przez rodzinę Marko, nie jest już atrakcyjne dla czytelników serii. Spokój bohaterów zostaje szybko zburzony, wobec czego czeka ich kolejna podróż. Jednocześnie Vaughan umiejętnie wplata wątki poboczne, zarówno znanych już wcześniej Upartego i jego Kłamliwej Kotki, oraz księcia Roota IV czy nowo poznanych reporterów, którzy wprowadzają do historii sporo pikanterii.

Trzeci integral „Sagi” to wciąż prosta wznosząca. Wraz z kolejnymi zeszytami czytelnik zżywa się coraz bardziej z bohaterami, z wypiekami na twarzy śledząc ich niesamowite losy. Duża w tym zasługa bardzo autentycznego, nawet pomimo osadzenia komiksu w konwencji science-fiction, scenariusza. Trudno doszukiwać się tutaj taniego patosu czy drętwych dialogów. Rozmowy bohaterów są żywe, a przede wszystkim wiarygodne. Nadaje to całej serii sporo kolorytu, szczególnie, jeśli dodać do tego nietuzinkowych bohaterów, konstruowanych z pieczołowitością (nawet tych drugoplanowych).

„Saga”, słusznie nagradzana licznymi nagrodami komiksowego fandomu, to jedna z ciekawszych, ukazujących się obecnie, serii. Na rynku muzycznym panuje przekonanie, że dopiero trzecia płyta jest wyznacznikiem jakości artysty, dając pełny obraz jego twórczości. W tym kontekście trzeci integral serii tworzonej przez Vaughana i Staples potwierdza wysoką formę autorów.

Opublikowano:Saga #03

Saga #03

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Fiona Staples
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2015
Seria: Saga
Tytuł oryginału: Saga vol. 3
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
WASZA OCENA
9.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Przeciwieństwem wojny jest… Przeciwieństwem wojny jest… Przeciwieństwem wojny jest…

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Belverus -

Tom zdecydowanie słabszy od 1 i 2. Być może kolejne "pobudzą" akcję do przodu.