Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Rollercoaster zbrodni

Jan Sławiński recenzuje Parker #4: Jatka
9/10
Rollercoaster zbrodni
9/10
Opustoszały lunapark, ogromny łup oraz Parker osaczony przez włoską mafię i skorumpowaną policję. Oto sceneria i bohaterowie "Jatki" - kolejnej adaptacji prozy Richarda Starka (właściwie Donalda E. Westlake'a), jaka wyszła spod pióra i ołówka Darwyna Cooke'a. Udany skok i ucieczka zakończona wypadkiem samochodowym zmuszają Parkera do ukrywania się w zamkniętym wesołym miasteczku. Wkrótce stanie się ono niemym świadkiem tytułowej jatki.

Powieściowy oryginał to nie tylko kolejne perypetie Parkera, ale również punkt wyjścia do spin-offowej serii o przygodach jego wspólnika. Komiks skupia się jednak na poczynaniach tytułowego bohatera, bezwzględnego złodzieja kierującego się specyficznym kodeksem honorowym i napędzanego nieustającą chęcią przetrwania. W przeciwieństwie do poprzedniego tomu, tym razem Parker nie ma czasu na układanie misternego planu. By przeżyć, musi działać szybko. Pozbawiony broni, musi wykazać się pomysłowością, by zaskoczyć znacznie przewyższających go liczebnie wrogów.

"Jatka", jak na razie ostatnia z komiksowych adaptacji szorstkiej prozy Starka, jest praktycznie dwa razy krótsza niż którykolwiek z poprzednich tomów cyklu. Historia toczy się więc w zawrotnym tempie, jest intensywna i mocna. Czytelnik, niczym tytułowy bohater, nie ma chwili na złapanie oddechu, zostaje wciągnięty w brutalną grę w kotka i myszkę. Niecodzienna sceneria, dziwaczna i niepokojąca (jeśli pamiętacie "Lunapark" Tobe'a Hoopera to z pewnością wiecie, o czym mówię) nadaje opowieści dodatkowego smaku. Fabuła, pozbawiona zaskakujących zwrotów akcji i wielowątkowej intrygi, ujmuje swą prostotą i zachwyca wykonaniem. Kolejny raz możemy podziwiać doskonałą warstwę graficzną: charakterystyczne rysunki (tym razem w zgniło-zielonej kolorystyce) i świetnie poprowadzoną opowieść obrazem. Tym wyraźniejszą dzięki ograniczeniu dialogu.

Oryginalny tytuł komiksu - "Slayground" - semantycznie łączy w sobie dwa nieprzystające porządki znaczeniowe - zabite ("slay") oraz plac zabaw ("playground"). Podobną cechą charakteryzuje się komiks Kanadyjczyka - godzący ze sobą brutalną opowieść z gatunku hard-boiled i cartoonowe rysunki Cooke'a. Mieszanka wybuchowa, trzeba znać, trzeba mieć.

Opublikowano:Parker #4: Jatka

Parker #4: Jatka

Scenariusz: Darwyn Cooke
Rysunki: Darwyn Cooke
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2015
Seria: Parker
Wydawca oryginału: IDW
Tłumaczenie: Robert Lipski
Druk: kolor
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 150x225 mm
Stron: 95
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
ISBN: 978-83-64360-58-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-