Recenzja

Legendy Tima Sale’a

Karol Sus recenzuje Legendy Mrocznego Rycerza
6/10
Legendy Tima Sale’a
6/10
Co łączy doktora Arkham, Cavaliera, Catwoman i Jokera? Batman? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Tym razem jednak łącznikiem spajającym wymienione wyżej postaci jest osoba rysownika. Tim Sale, wybijając się na jednego z bardziej charakterystycznych twórców komiksów o Batmanie (choć nie tylko), doczekał się własnego tomu zbiorczego, gdzie czytelnik może prześledzić drogę, jaką szedł ten utalentowany rysownik. Oto „Legendy Mrocznego Rycerza” Tima Sale'a wydane przez Muchę Comics.

Prace Tima Sale'a polski czytelnik miał okazję podziwiać przede wszystkim podczas lektury dwóch opasłych tomów przedstawiających sagę mafijnego rodu Falcone („Długie Halloween” i „Mroczne Zwycięstwo”). Sale znany z tamtych komiksów, to artysta już o ugruntowanej pozycji i z wypracowanym, charakterystycznym stylem. Umiejętna gra światłocieniem, postaci skąpane w mroku, czy wreszcie maniera przerysowywania szalonych przeciwników Batmana to znaki rozpoznawcze Amerykanina. Nie bez znaczenia jest również dobór kolorystów (m. in. Gregory Wright w "Długim Halloween" i "Mrocznym zwycięstwie" czy Dave Stewart w "Catwoman. Rzymskie wakacje") stosujących dość skromną paletę barw. Czy jednak rysownik już wcześniej komiksów sygnalizował kierunek, w jakim pójdzie? Na to pytanie pozwala, przynajmniej częściowo, odpowiedzieć lektura „Legend Mrocznego Rycerza”.

Album zbiera pięć historii z wczesnej twórczości Tima Sale'a. Komiksy te przypadają w większości na początek lat 90. XX wieku. Co ważne, są to opowieści napisane przez równie znanych jak sam rysownik scenarzystów. Wśród nich Alan Grant, Darwyn Cooke, James Robinson i Kelley Puckett. Jednak pomimo wielkich nazwisk na okładce, nie są to z pewnością komiksy, które na stałe wpisały się w historię gatunku. Dlatego też album jest godny uwagi jedynie ze względu na postać rysownika i jego warsztat. A szkoda, szczególnie, że Tim Sale najczęściej współpracuje z największymi nazwiskami w branży.

„Legendy Mrocznego Rycerza” stają się tym samym jedynie intrygującą ciekawostką, przekrojowym albumem pokazującym drogę, jaką przeszedł artysta od pierwszych prac, do zasłużonego miejsca pośród najgłośniejszych nazwisk amerykańskiego komiksu superbohaterskiego. Od strony scenariuszy, bowiem, mimo wielkich nazwisk, nie można spodziewać się niestety zbyt wiele. Zabrakło szczególnie mroku (zarówno w warstwie graficznej jak i fabularnej), w którym tak doskonale czuje się późniejszy Tim Sale.

Opublikowano:Legendy Mrocznego Rycerza

Legendy Mrocznego Rycerza

Scenariusz: Alan Grant, James Robinson, Darwyn Cooke, Kelley Puckett
Rysunki: Tim Sale
Tusz: Jimmy Palmiotti, Tim Sale
Kolor: Bernie Mireault, Steve Oliff, Adrienne Roy, Dave Stewart
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2015
Tytuł oryginału: Tales of the Batman: Tim Sale
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 240
Cena: 85,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-57-3
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Legendy Tima Sale’a Legendy Tima Sale’a Legendy Tima Sale’a

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-