baner

Recenzja

Krwiopijcy w Londynie

Maciej Gierszewski recenzuje Sherlock Holmes i Wampiry Londynu #2: Umarli i żywi
3/10
Krwiopijcy w Londynie
3/10
Ponieważ album „Umarli i żywi” jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego tomu, dlatego w ramach przypomnienia, napiszę kilka słów o fabule. Sherlock Holmes podjął się wytropienia zbuntowanego wampira, który od jakiegoś czasu terroryzuje Londyn i w ciemnych zaułkach morduje ważne osobistości. Swoim zachowaniem chce zachwiać delikatny sojusz między krwiopijcami a Koroną Brytyjską. Planuje działania w taki sposób, aby jego „współbracia” zostali wyjęci spod prawa, ścigani i tępieni. Między młot a kowadło dostał się urlopowany detektyw, który właściwie został zmuszony, pod groźbą stracenia Watsona i jego żony, do podjęcia działań.

Zbuntowany wampir, imieniem Owen Chase, zostaje wytropiony przez Holmesa bez większych problemów. Ale wielki detektyw ma własne plany wobec społeczności krwiopijców. Okazuje się, że panowie mają zbieżne cele, dlatego zwierają szeregi, by wspólnymi siłami doprowadzić do zgładzenia wampirów. Zawarcie sojuszu, to jeden z niewielu momentów w komiksie, który w niewielkim stopniu zaskakuje czytelnika.

Scenarzysta się nie postarał, fabuła rozwija się linearnie i jest przewidywalna. Dedukcją nie posługuje się ani Sherlock, ani czytelnik, który nie ma okazji przewidywać dalszego rozwoju akcji czy domyślać się, co będzie dalej, dostaje wszystko na tacy. Zamiast tajemnicy i subtelnego rozwijania tropów, otrzymujemy mało atrakcyjną akcję ucieczek, pogoni, mordobicia i wybuchów. Lekturze nie towarzyszą żadne emocje czy napięcie.

Kompozycja planszy dobrze odzwierciedla pasywny scenariusz. Rysunki sprawiają wrażenie, że zostały wykonane w pośpiechu. W recenzji pierwszego tomu pisałem, przedstawienie postaci jest realistyczne, a scenografia nie pozbawiona jest szczegółów. Tym razem jest podobnie, choć postaci częściej wyglądają szkaradnie, a Vladimir Krstić-Laci swoje niedoróbki ukrywa pod dużą ilością tuszu.

„Umarli i żywi” zamyka pierwszy dyptyk. Dla mnie w tym miejscu kończy się przygoda z serialem panów Cordurié i Krstić, ale Sherlock Holmes na ostatniej planszy wsiada na statek, by pożeglować ku kolejnym niesamowitym spotkaniom. W dwóch następnych tomach, noszących podtytuł „Necronomicon”, czytać będzie z księgi zaklęć zmyślonej przez H.P. Lovecrafta

Opublikowano:Sherlock Holmes i Wampiry Londynu #2: Umarli i żywi

Sherlock Holmes i Wampiry Londynu #2: Umarli i żywi

Scenariusz: Sylvain Cordurie
Rysunki: Vladimir Krstic-Laci
Kolor: Axel Gonzalbo
Okładka: Jean-Sebastien Rossbach
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2015
Seria: Sherlock Holmes
Rok wydania oryginału: 2010
Wydawca oryginału: Soleil Productions
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0298-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Krwiopijcy w Londynie Krwiopijcy w Londynie Krwiopijcy w Londynie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-