Obaner

Recenzja

Coraz większy pęk mistycznych kluczy

Przemysław Pawełek recenzuje Locke & Key #03: Korona cieni
7/10
Coraz większy pęk mistycznych kluczy
7/10
W poprzednich tomach poznaliśmy upiorny dworek w miejscowości Lovecraft oraz tytułową rodzinę Locke'ów i tajemnicze klucze. Trzeci album wydaje się być skrojony według sprawdzonego wzorca – nieco dramatu rodzinnego, elementy grozy i kolejne zamki, których otwarcie daje nieznane dotąd możliwości. Mam wrażenie, że Hill, dochodząc do połowy swojej serii, częstuje nas tomem ‘na przeczekanie’, zwalniającym nieco i tak nie najszybszą fabułę przed drugą połową cyklu i zbliżającą się powoli kulminacją.

Cały czas intrygują mnie motywacje antagonisty i sekrety Locke'ów, których cały czas nie znamy. „Korona cieni” wywołała jednak u mnie mieszane uczucia. Da się zauważyć podzielenie tomu na dwie części – najpierw częstowani jesteśmy obyczajową historią o rodzinie, która nie radzi sobie z wyjściem z traumy, przegadany dramat nie wprowadza jednak zbyt świeżych elementów i momentami zwyczajnie przynudza. Matka pogrąża się w alkoholowym nałogu i ucieka od odpowiedzialności za dzieci, tymczasem potomstwo stara się odnaleźć w otaczającym je świecie każde po swojemu. Wszyscy są wewnętrznie okaleczeni i nie tylko nie wiedzą, jak się wyleczyć z ran, ale też jak ze sobą o tym rozmawiać.

Po lekko ciągnącej się pierwszej połowie komiksu druga przyśpiesza, groza robi się niemal namacalna - w czym duża zasługa odpowiedzialnego za warstwę graficzną Rodrigueza - pojawiają się też spektakularne elementy akcji. Młodzi Locke'owie wiedzą już, że w ich domu grozi im więcej niż tylko dziwne postaci przemawiające ze studni, w żaden sposób nie rozwiązuje to jednak ich problemów, ani tych rodzinnych, ani tych nadnaturalnych.

Pierwszy tom "Locke & Key" intrygował. Drugi podkręcał napięcie. Trzeci – najpierw uśpił czujność wątkami obyczajowymi, by w drugiej połowie znowu zaatakować mnie tymi elementami, za które polubiłem tę serię. Ponownie groza miesza się z lekką psychodelią, a wszystko to wkomponowane jest w serial o rodzinie z problemami. Autorzy wprowadzili już chyba jednak dostateczną liczbę kluczy i nadnaturalnych wątków, by zacząć tą niedopowiedzianą intrygę wyjaśniać. Czekam na kolejne tomy, ale liczę też, że zamiast kolejnych tajemnic zaczniemy dostawać w końcu odpowiedzi, na które nie będzie trzeba czekać do samego końca.

Opublikowano:Locke & Key #03: Korona cieni

Locke & Key #03: Korona cieni

Scenariusz: Joe Hill
Rysunki: Gabriel Rodriguez
Okładka: Gabriel Rodriguez
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2015
Seria: Locke & Key
Tytuł oryginału: Locke & Key, vol. 3: Crown of Shadows
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 160
Cena: 67,00
Wydawnictwo: Taurus Media
ISBN: 9788364360565
W kwietniu 2019 roku komiks miał dodruk.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-