baner

Recenzja

Tyler Durden powraca

Przemysław Pawełek recenzuje Fight Club 2 #01
7/10
Tyler Durden powraca
7/10
Rynek komiksowy w naszym kraju naprawdę się rozbujał - nie tylko pojawiają się świeże linie wydawnicze czy nowi edytorzy, ale mamy też do czynienia z ewenementami. Oto wydawnictwo Niebieska Studnia, dotąd kojarzone z książkami, zdecydowało się na wypuszczenie kontynuacji kultowego "Fight Clubu", w dodatku w formie zeszytowej.

Zwykle powroty znanych tytułów to odcinanie kuponów i żerowanie na licencji, tym razem mamy jednak do czynienia z czymś zupełnie innym. Nikt nie przejął tu pałeczki, nie mamy też do czynienia z adaptacją. Chuck Palahniuk, autor znanej książki, zdecydował się na zrealizowanie kontynuacji właśnie za pomocą narracji obrazkowej. Warto podkreślić, że to kontynuacja właśnie jego dzieła, a nie szerzej znanego filmu Davida Finchera. Każdemu, kto chce poznać pierwotny, a nie kinowy finał przygód niestabilnego psychicznie bohatera, polecam zresztą wyposażenie się w darmowy zeszyt zerowy, w dość neurotyczny sposób streszczający książkę. Zeszyt pierwszy przenosi nas już o dekadę do przodu - główny bohater, który w swoim czasie stał za armią anarchistów i serią aktów wymierzonych w zgnuśniałe i ospałe społeczeństwo, uspokoił się, jest prawie przeciętnym bohaterem. Ma synka i żonę, niemal równie pokręconą co on, ale tęskniącą za dawnym szaleństwem z czasów, gdy nie był pod ciągłym wpływem otępiających go środków farmakologicznych. Jak zawsze, po tego typu wprowadzeniach, coś się jednak zmienia. Demony powracają, na co członkowie Podziemnego Kręgu czekali przez całą dekadę.

Palahniuk to literat, nie komiksiarz, ale z wizualnym medium radzi sobie całkiem nieźle. Główną siłą jego opowieści pozostaje jednak magia pierwowzoru i ciekawość, do czego doprowadzi powrót znanych bohaterów. Sama narracja momentami wydawała mi się lekko rwana i chaotyczna, co można jednak zrzucić na karb psychiki głównego bohatera - mało zrównoważonej, dodatkowo poddanej działaniu połowy tablicy Mendelejewa. Trudno powiedzieć dokąd doprowadzi nas ta historia, ale pewne jest, że Operacja Masakra zacznie się na nowo, a aspiracje Durdena, czyli złowrogiego alter ego protagonisty, są tym razem jeszcze szersze.

Mocnemu nazwisku scenarzysty towarzyszą zacni współpracownicy. Odpowiadający za rysunki Cameron Stewart robi dobrą robotę, w mainstreamowym amerykańskim stylu, ale z charakterem, nie zbliżając się zanadto do sztampowej kreski komiksu środka. Za kolory odpowiada Dave Stewart, jeden z najbardziej szanowanych amerykańskich specjalistów w tym zakresie, u nas znany nie tylko z Hellboya, ale też z ostatnich przygód Catwoman czy Daytrippera. Okładki popełnił David Mack, artysta o oryginalnym i ciekawym stylu. Dodatkowo o poziom zadbała też Niebieska Studnia - za polską wersję językową odpowiada tłumaczka Elżbieta Gałązka-Salamon, której zawdzięczamy choćby sformułowanie 'zrobić z dupy jesień średniowiecza'

Z pierwszego zeszytu "Fight Clubu 2" nie wynika za wiele, ale sam powrót Tylera Durdena jest na tyle intrygujący, że warto po niego sięgnąć, warto oczywiście poznać przed nim pierwowzór. Wątpliwości budzić może jednak sposób wydania i specyfika polskiego rynku. Od czasu TM-Semic żadna inicjatywa związana z dystrybucją zeszytów w naszym kraju nie okazała się sukcesem. Cena ponad 15 złotych za zeszyt niby nie jest wysoka, ale dostajemy za to niewiele czytania i świadomość, że za skompletowaną serię (czeka nas 10 numerów) można by kupić kilka innych, grubych albumów.

Z drugiej strony - seria dociera do nas z naprawdę niedużym poślizgiem w stosunku do Stanów Zjednoczonych. To jeden z niewielu przypadków, gdy możemy być prawie na bieżąco z amerykańskimi wydaniami jakiegoś cyklu. Poza tym to ciąg dalszy Fight Clubu. No i za fabułę odpowiada Palahniuk. Mam nadzieję, że ma on wśród komiksiarzy dość dużo fanów, a wśród fanów - dostatecznie dużo osób otwartych na komiks, by tytuł utrzymał się na rynku i dotarł do finału.

Opublikowano:



Fight Club 2 #01

Fight Club 2 #01

Scenariusz: Chuck Palahniuk
Rysunki: Cameron Stewart
Kolor: Dave Stewart
Okładka: David Mack
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2015
Seria: Fight Club 2
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 160x240 mm
Stron: 25
Cena: 16,90 zł
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
ISBN: 978-83-60979-36-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tyler Durden powraca Tyler Durden powraca

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-