baner

Recenzja

It tastes like a chicken!

Tymoteusz Wronka recenzuje Chew #02: Międzynarodowy smak
7/10
It tastes like a chicken!
7/10
Na początek kilka słów przypomnienia. Tony Chu jest cybopatą: to rzadka umiejętność polegająca na tym, że odczuwa przeżycia i wspomnienia wszystkiego tego, co zje (wyjątek: buraczki). W codziennym życiu to niezbyt przyjemna cecha, ale niezastąpiona w pracy bohatera komiksu Johna Laymana i Roba Guillory’ego. Po serii wydarzeń w „Przysmaku konesera” Chu został pracownikiem najpotężniejszej organizacji rządowej na świecie: FDA (Food and Drug Administration), która swoje potężne prerogatywy zawdzięcza ptasiej grypie. W jej efekcie zakazano spożycia kurczaków… ale jak to zwykle bywa, ludzie wiedzą lepiej i drobiowe mięso staje się jednym z najbardziej chodliwych towarów.

W „Międzynarodowym smaku” agent Chu natrafia na trop nowej tajemnicy: produktu smakującego jak kurczak, ale będącego… no właśnie, czym? Trop wiedzie go na tropikalną wyspę rządzoną przez karłowatego dyktatora z wielkimi ambicjami: w celu promocji nowej potrawy „zaprosił” na wyspę najwybitniejszych kucharzy i ekspertów żywieniowych, w tym także starych znajomych głównego bohatera.

Wyróżnikiem serii jest czarny humor często zahaczający o absurd, a także czerpanie garściami z pomysłów obecnych w innych dziełach popkultury. Zaznaczyć przy tym należy, że jest to robione umiejętnie i stanowi przyjemne mrugnięcie oka do czytelnika. W „Międzynarodowym smaku” wyraźne są przede wszystkim inspiracje filmowe, a konkretnie nawiązania do klasyki kina akcji epoki VHS-ów. Warto wspomnieć chociażby o starym/nowym partnerze Chu, który po oberwaniu tasakiem w twarz w „Przysmaku konesera” patrzy z kadrów komiksu niepokojąco czerwonym, cybernetycznym okiem. To nie koniec: finał albumu przypomina jak żywo niektóre produkcje z Sylvestrem Stallonem, a wprowadzenie postaci wampira mówi samo za siebie. W zasadzie każdy z pięciu rozdziałów w ten lub inny sposób odwołuje się do scen i popularnych konwencji z filmów produkowanych w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Charakter „Chew” nadają również rysunki. Układ kadrów należy do dość tradycyjnych, ale grafiki wyróżniają się przerysowaniem, pewną karykaturalnością postaci. Scenariusz i strona wizualna uzupełniają się, a ich połączenie pozytywnie wpływa na wrażenia z lektury. Zresztą „Międzynarodowy smak” wydaje się nieco lepszy od pierwszego tomu przygód Tony’ego Chu – scenariusz jest znacznie bardziej spójny, a poszczególne epizody lepiej przemyślane jako całość. Historia okrzepła i nabiera barw, co dobrze zwiastuje na kolejne części.

Całość uzupełnia kilka stron materiałów dodatkowych, na których można obejrzeć powiązane z serią grafiki i okładki, szkice koncepcyjne i sposób w jaki autorzy rozplanowują kadry przed właściwym przystąpieniem do rysowania komiksu.

Opublikowano:Chew #02: Międzynarodowy smak

Chew #02: Międzynarodowy smak

Scenariusz: John Layman
Rysunki: Rob Guillory
Kolor: Rob Guillory
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2015
Seria: Chew
Tytuł oryginału: Chew, Volume 2:
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Robert Lipski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 175x265 mm
Stron: 128
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-53-5
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

It tastes like a chicken! It tastes like a chicken! It tastes like a chicken!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-