baner

Recenzja

Ocean's Twelve albo ryzykowna gra

Jan Sławiński recenzuje Parker #3: Zdobycz
7/10
Ocean's Twelve albo ryzykowna gra
7/10
Trzeci tom „Parkera” jest inny. Więcej tu pierwszoplanowych bohaterów, z wielkiego miasta przenosimy się w pustynne plenery Dakoty Północnej. Adaptując kolejną z powieści Richarda Starka, Darwyn Cooke korzysta ze schematów „heist movie”. „Zdobycz” to opowieść napisana zgodnie z żelaznymi prawami gatunku – jeden człowiek zbiera grupę specjalistów, by wraz z nimi dokonać spektakularnego napadu. Najpierw jesteśmy świadkami knucia misternej intrygi, planowania i rozważania wszystkich możliwości, a następnie widzimy sam napad. Coś oczywiście idzie nie tak i cały plan bierze w łeb…

To jednak Parker przewidywał od samego początku. Skuszony wielkimi pieniędzmi zignorował podszepty instynktu. Twardziel o wielkich łapach, którego doskonale znamy z dwóch poprzednich tomów jako bezwzględnego, ale posiadającego żelazny kodeks zakapiora, jest tu tylko jednym z wielu. Tym razem miejsce na kartach komiksu musi dzielić z jedenastoma innymi bandziorami – to niestety widać. Każdy musiał dostać swoje pięć minut, „Zdobycz” wypełniona jest mnóstwem postaci, z których każda ma jakąś historię lub charakterystyczną cechę. Cierpi na tym czytelnik i sam Parker, bo w takiej grupie indywiduów staje się po prostu małomównym mięśniakiem z galopadą niewesołych myśli w głowie.

Intryga jest zgrabnie pomyślana i czyta się ją jednym tchem. Cooke jest mistrzem opowiadania obrazem, wykorzystuje środki filmowego wyrazu, by zdynamizować opowieść (np. podczas napadu świetnie rozkłada akcję za pomocą „montażu równoległego” czy raczej – w komiksie – równoległego kadrowania; lata pracy przy animacjach odcisnęły na twórcy swoje piętno – Griffith byłby dumny). Majstersztykiem są sekwencje nocnych rozmów nad kanonem odbywające się po napadzie, gdzie buzujący od emocji bohaterowie są praktycznie niewidoczni – widzimy tylko ich zarysy, twarze są całkowicie skąpane w mroku. Prosta, charakterystycznie cartoonowa kreska Kanadyjczyka idealnie współgra z brutalną opowieścią. Jedyny problem, jaki mam z trzecim tomem i dlaczego oceniam go ciut niżej niż dwa poprzednie, to mało Parkera w Parkerze.

Opublikowano:Parker #3: Zdobycz

Parker #3: Zdobycz

Scenariusz: Darwyn Cooke
Rysunki: Darwyn Cooke
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2015
Seria: Parker
Wydawca oryginału: IDW
Tłumaczenie: Robert Lipski
Druk: kolor
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 150x225 mm
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-