baner

Recenzja

Uczennica boga wojny

Przemysław Pawełek recenzuje Wonder Woman #03: Żelazo
8/10
Uczennica boga wojny
8/10
Azzarello kontynuuje przejażdżkę między Hadesem a Olimpem, w którą zabrał nas dwa tomy temu. Wagonik jego rollercoastera nabiera tempa, wznosząc się coraz wyżej, by po chwili z jeszcze większym impetem zjechać w kolejną przepaść. Formuła przygodowej serii z bohaterką wplątaną w boskie spiski sprawdziła się, czas więc podkręcić tempo i zagęścić nieco intrygę.

Tomik "Żelazo" rozpoczyna się od znakomitego zerowego zeszytu serii, w którym Diana dopiero przygotowuje się do swojej inicjacji, szkoląc się pośród innych amazonek. Autorzy jednocześnie przedstawiają jej młodość, nakreślają związek, jaki wytworzył się pomiędzy nią a jej mistrzem - bogiem wojny, a przy tym składają hołd komiksom srebrnej i złotej ery. Wonder Woman na tle innych bohaterów o antycznym rodowodzie ma istotną skazę - litość i współczucie. Nie jest i nie potrafi być tak okrutna jak greccy bogowie.

Cofnięcie serii do zerowego zeszytu to tylko retrospekcja, przypominająca o tym, że Dianę z bogami łączy coś więcej niż pochodzenie. Wojna, dotąd stojący z tyłu w swoim zakrwawionym garniturze i komentujący z dystansem i lekką drwiną wyczyny rodzeństwa, nagle dołącza do pierwszego planu. Pojawia się też coraz więcej potomków Zeusa, łącznie z jego pierworodnym, dowiadujemy się też w końcu, o jaką stawkę toczy się cała gra. Jak zwykle w takich przypadkach - o najwyższą. Skala epicka w opowieści o rozgrywkach między greckimi bogami wydaje się być jednocześnie jak najbardziej na miejscu.

Wstęp i zawiązanie akcji mamy już zdecydowanie za sobą, pojawiło się też sporo bohaterów dramatu. Nie wszyscy zachowują się tu w sposób jednoznaczny, parę postaci zrobiło wolty, zmieniając strony. Nie do końca wiadomo, kto w co gra, wiadomo tylko, że bogowie, jak to bogowie, zachowują się nie całkiem racjonalnie i przykładanie do nich miary ludzkiej nie ma sensu. Azzarello podkręcił i tak fajnie rozpoczynającą się fabułę, a rysunki zachowują bardzo wysoki poziom. Nie mam wątpliwości - Wonder Woman to najlepszy serial z Nowego DC, jaki się u nas ukazuje. Wszyscy fani trykociarstwa, ale i dobrej, przygodowej rozrywki, powinni się z nim zapoznać.

Opublikowano:Wonder Woman #03: Żelazo

Wonder Woman #03: Żelazo

Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Cliff Chiang
Kolor: Matthew Wilson
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2015
Seria: Wonder Woman, Nowe DC Comics
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 176
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328110397
Dodatkowe rysunki: Tony Akins, Dany Green, Goran Sodzuka, Amilcar Pinna, Rick Bourchett. Dodatkowe kolory: Nick Filardi.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Uczennica boga wojny Uczennica boga wojny Uczennica boga wojny

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-