baner

Recenzja

Hex vs Szpon

Maciej Gierszewski recenzuje All Star Western #02: Wojna Lordów i Sów
6/10
Hex vs Szpon
6/10
Ponieważ w wypadku „Wojny Lordów i Sów” mamy do czynienia z drugim albumem „All Star Western”, to tak dla przypomnienia przytoczę kilka najważniejszych faktów i wydarzeń z poprzedniego tomu. Akcja komiksu dzieje się w Gotham City w latach 80. XIX wieku, głównymi bohaterami są: oszpecony rewolwerowiec Jonah Hex i jego pomocnik lekarz psychiatra Amadeusz Arkham. Panowie prowadzili śledztwo, które dotyczyło dzieci nieludzko traktowanych i zmuszanych do ciężkiej pracy w kopalni na obrzeżach Gotham. Niestety główny złoczyńca – Thurston Moody – się wymknął i zbiegł do Nowego Orleanu.

Fabuła przedstawiona w „Wojnie…” zostaje podjęta dokładnie w miejscu, w którym została urwana w „Spluwach w Gotham”. A dzieje się tak za sprawą przedstawionego materiału, który pierwotnie był publikowany w sześciu kolejnych zeszytach cyklu – od siódmego do dwunastego – między majem a październikiem 2012 roku. Hex i Arkham ruszają w pogoń za zbiegiem, docierają na miejsce, gdzie łowca spotyka dwoje dawno niewidzianych przyjaciół – Hannibala Hawkesa i Katherine Manser, którzy w nocy przebierają się w trykoty i walczą z bezprawiem jako Nighthawk i Cinnamon. W Nowym Orleanie wplątują się w intrygę i pomagają w śledztwie prowadzonym na miejscu, jednak ani na chwilę nie zapominając o prawdziwym powodzie obecności w mieście. Ich drogi krzyżują się niespodziewanie ze Szponem i Trybunałem Sów.

Nie zawiodą się ci, którzy sięgną po „Wojnę…” w poszukają dodatkowych informacji na temat Trybunału Sów. Wątek ten jest ciekawie zbudowany, dużo lepiej niż w „Szponie”. Szkoda tylko, że rysownik Justin Norman (używający pseudonimu Moritat) nie stanął na wysokości zadania. Stylizacja na produkcje „złotej ery” nie bardzo się udała. Są oczywiście plansze narysowane ze swadą, które miło się ogląda, jednakże szczególnie końcówka wypada blado. Uciekają gdzieś proporcje postaci, a ich dynamika pozostawia wiele do życzenia – ruchy stają się kanciaste i sztywne (zaprogramowane).

Scenarzyści Jimmy Palmiotti i Justin Gray spisali się lepiej niż to miało miejsce w poprzednim albumie. Otrzymaliśmy spójną historię, akcja toczy się wartko i mimo schematycznych rozwiązań lektura sprawia sporo frajdy. Dużo uwagi poświęcono także nowym bohaterom, akcentując silne kobiece postaci, niesztampowym rozwiązaniem jest przekazanie prowadzenia narracji pannie Black, dawnej przyjaciółce Hexa. Nie wiem, jak będzie w dalszych tomach, ale omawiany to stosunkowo dobra rozrywkowa pulpa z elementami spaghetti westernu i mitologii Gacka.

Opublikowano:All Star Western #02: Wojna Lordów i Sów

All Star Western #02: Wojna Lordów i Sów

Scenariusz: Jimmy Palmiotti, Justin Gray
Rysunki: Moritat, Patrick Scherberger, Jose Luis Garcia-Lopez, Scott Kolins
Tusz: Dan Green, Terry Austin
Kolor: Gabriel Bautista, Michael Atiyeh, Patricia Mulvihill
Okładka: Jose Ladronn
Ilustracja: José Ladrönn, Rafa Garres
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2015
Seria: All Star Western, Nowe DC Comics
Tytuł oryginału: All Star Western vol.2: The War Of Lords and Owls
Rok wydania oryginału: marzec 2013
Wydawca oryginału: DC Comics
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 192
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0262-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Hex vs Szpon Hex vs Szpon Hex vs Szpon

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-