Obaner

Recenzja

Im dalej, tym lepiej

Karol Sus recenzuje Saga #02
8/10
Im dalej, tym lepiej
8/10
Koniec lektury pierwszego tomu „Sagi”, epickiej serii osadzonej w konwencji science-fiction, autorstwa Briana K. Vaughana (scenariusz) i Fiony Staples (rysunki) pozostawił mnie w stanie sporej niepewności, ale także i ogromnego apetytu na więcej. Mimo że pierwszy integral nie porwał mnie w pełni, dawał spore rokowania na przyszłość. Krótko mówiąc, liczyłem na coraz więcej wraz z lekturą kolejnych zeszytów. I wcale się nie przeliczyłem.

Najwięcej obaw wiązało się z kreacją ogromnego uniwersum, w którym osadzona jest akcja komiksu. Vaughan to nie byle kto pośród scenarzystów, jednak udźwignięcie tak obszernego, a przy tym przemyślanego, świata to nie lada wyzwanie. Dość wspomnieć o bogactwie ras zasiedlających poszczególne planety, z których każda ma swoje konkretne miejsce na drodze głównych bohaterów, przy okazji nie będąc jedynie wypełniaczami mającymi na moment przykuć uwagę czytelnika.

Scenarzysta stanął na szczęście na wysokości zadania. Komiks czyta się nadzwyczaj szybko. Sprzyjają temu nie tylko wartka akcja, bardzo często przybierająca zaskakujący dla czytelnika (a przede wszystkim bohaterów) obrót, ale chyba przede wszystkim cięte dialogi. Stosunkowo krótkie, szybkie wymiany zdań pomiędzy bohaterami wypadają naturalnie, trudno odnaleźć w nich choć odrobiną sztuczności i przesadnej egzaltacji. Jednocześnie Vaughan nie boi się swoich bohaterów odbrązowić. Można zapomnieć o kryształowych, dzielnych herosach zmagających się z rzeszami przeciwników. Alana i Marko stroją fochy, kłócą się, mają rozterki i chwile zwątpienia.

Rysunki Fiony Staples wielu czytelników urzekły już podczas lektury pierwszego tomu. Mimo że komiks przeznaczony zdecydowanie dla dorosłego odbiorcy, prace rysowniczki wprowadzają do niego odrobinę „miękkości”. Głównie za sprawą stonowanej palety barw. Jednocześnie trudno nie docenić umiejętności przelania szalonych wizji scenarzysty na papier. Tak fantastycznych postaci, zadziwiających mechanizmów, drzewopodobnych statków kosmicznych czy obleśnych olbrzymów nie ogląda się w komiksach na co dzień.

W chwili, gdy piszę te słowa już wiadomo, że „Saga” po raz kolejny jest nominowana do nagrody Eisnera, komiksowych Oscarów. I to aż w trzech kategoriach, które wzbudzają najwięcej emocji. Komiks Briana K. Vaughana i Fiony Staples powalczy o nagrodę za najlepszą serię kontynuowaną, najlepszego scenarzystę oraz najlepszego rysownika. Czy trzeba lepszych rekomendacji?

Opublikowano:Saga #02

Saga #02

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Fiona Staples
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2015
Seria: Saga
Tytuł oryginału: Saga vol. 2
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 168
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-51-1
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Im dalej, tym lepiej Im dalej, tym lepiej Im dalej, tym lepiej

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-